Marek Turek

Marek Turek

Jeden z najoryginalniejszych polskich artystów komiksowych. Rysownik-samouk, twórca ilustracji i okładek (książek i płyt). Komiksem zajmuje się od 1992 roku.
Kultura Gniewu opublikowała jego trzy pełnometrażowe albumy: Bajabongo (2008), NeST (2012) i Bellmer. Niebiografia (2017).
W 2021 wydano cztery komiksy jego autorstwa: Fastnachtspiel (Wydawnictwo 23) Orlęta. Straceńcy. Lwów 1918 (IPN), Archiwum ekspansji (Celuloza) i Mr. Silence (Wydawnictwo Komiksowe).
Fastnachtspiel to (dotychczas) jego największe dzieło – 300 stron wypełnionych niepokojem, lękiem, subtelną grozą, kafkowskim nastrojem i surrealizmem, a wszystko to wyrażone za pomocą pełnych ekspresji, czarno-białych rysunków.
Część jego krótkich form została zebrana w antologii Międzyczas, wydanej w 2007 roku przez Timof Comics.
Artysta brał udział w licznych antologiach, takich jak: Sceny z życia murarza, Niczego sobie – komiksy o mieście Gliwice, Śląski Wyspiański, Fest czy Paronomazja.
Krótkie komiksy Turka ukazywały się za granicą: w Czechach, Słowenii, Chorwacji, Ukrainie, Rosji, Stanach Zjednoczonych i we Włoszech.
Obecnie Turek współtworzy też Wydział 7 – serię o paranormalnych śledztwach w czasach PRLu (wydawnictwo Ongrys).
Cechami charakterystycznymi jego twórczości są pełne ekspresji, czarno-białe plansze oraz surrealistyczne, oniryczne fabuły, przywodzące na myśl twórczość Franza Kafki, Thomasa Ligottiego, Borisa Viana i Erika Drookera.