COSPLAY INFO

Cosplay na Ryucon 2023

Oto co musisz wiedzieć przy zgłoszeniu na nasz konkurs :

  • Zgłoszenia do konkursu cosplay przyjmujemy do 07.07.2023 r. do godziny 23:59. Zgłoszenia prosimy nadsyłać przy użyciu formularza zgłoszeniowego dla występu SOLO lub GRUPA.
    Pamiętaj o dosłaniu zgody rodzica jeżeli jesteś niepełnoletni. Zgłaszać się można jedynie z opłaconym biletem wstępu więc pamiętaj aby zakupić go wcześniej!
  • W konkursie standard przyznane zostaną nagrody: Najlepszy Strój z Elementami Zbroi, Najlepszy Strój z Elementami Szytymi, Najlepsza Prezentacja oraz Najlepsza Charakteryzacja. 

Podczas konkursu Cosplay na Ryucon 2023 odbędą się Eliminacje do międzynarodowego konkursu cosplay – International Cosplay League z finałami w Madrycie. Zgłaszając się do tego konkursu potwierdzasz, że możesz pojechać na finały.
W konkursie są dwie kategorie, Solowa oraz Duet

  • Solista występuje jedynie w prezentacji typu catwalk, a ocenie w konkursie w 100% podlega jedynie kostium. 
  • Duet występuje w prezentacji typu scenka, a ocenie w konkursie podlega w 40% kostium a w 60% występ. 

Konkurs skierowany jest do osób powyżej 18 roku życia (lub tych, które ukończą 18 lat do dnia finałów). W eliminacjach mogą wziąć udział kostiumy wykonane własnoręcznie przez Uczestników.

Finaliści ICL będą mieli zapewniony przelot, bagaż dodatkowy na kostium (jeśli będzie potrzebny), nocleg, wyżywienie na miejscu imprezy oraz wejściówki na imprezę w Madrycie.

Konkurs standardowy

  • Do konkursu dopuszczone zostaną również stroje prezentujące oryginalne pomysły na stroje postaci, pod warunkiem, że Uczestnik w zgłoszeniu prześle odpowiedni obrazek stroju, na którym bazował swój pomysł podczas tworzenia kostiumu. Prosimy o wyraźne obrazki referencyjne, które dokładnie pokażą Was pomysł!
  • Pamiętaj o załączeniu do zgłoszenia podkładu muzycznego w formacie mp3 , grafiki referencyjnej (obrazka w pełni przedstawiającego postać, za którą się przebierasz) jak i rozpiski świateł w formacie czasowym. Ciekawa zapowiedź jaką przeczyta nasz konferansjer jest również atrakcyjnym dodatkiem więc nie pomiń jej podczas wypełniania zgłoszenia! 

Bardzo istotne jest również aby opisać swój pomysł na prezentacje w formularzu zgłoszeniowym lub nadesłać zdjęcia próbnych charakteryzacji. Jest to kluczowa informacja potrzebna do kwalifikacji dla strojów kupnych.

Brak nadesłania brakujących plików do piątku przed imprezą skutkuje dyskwalifikacją.

  • W sobotę rano w godzinach porannych zapraszamy na próby występów – nie jest ona obowiązkowa, ale warto jest sprawdzić jak czujesz się na scenie.
  • Konkursowiczów obowiązuje Runda Jury, która odbędzie się w sobotę przed konkursem. Uczestnicy otrzymają plan godzinowy kiedy mają zobaczyć się z sędziami mailowo przed konwentem. Jury ogłoszone zostanie na stronie wydarzenia konwentu na portalu Facebook.
  • Nasi cosplayerzy mogą liczyć na przestronną szatnie do przebrania się w kostiumy, która znajduje się niedaleko sceny. W szatni znajdzie się też mini punkt naprawczy dla każdego stroju, który wymaga pierwszej pomocy. Szatnia nie jest strzeżona więc prosimy o nie zostawianie w niej cennych przedmiotów.
  • Nasza doświadczona drużyna helperów zadba o Wasz komfort przy scenie. Jeżeli planujecie występ ze scenografią to możecie liczyć na pomoc przy umiejscowieniu rekwizytów. 

Zapraszamy do wspólnej zabawy! W razie pytań zachęcamy do napisania maila do koordynatorki konkursu : cosplay@funcube.pl

SŁOWNICZEK:

  • Refka – inaczej obrazek referencjny. Grafika, na bazie której cosplayerzy tworzą swój kostium. Refką może być model 3d, screenshot z anime, gry czy filmu, fanart, wycinek mangi, oryginalna grafika postaci oraz każdy inny nośnik obrazu, który w pełni przedstawia odgrywaną postać. Istotne jest żeby w zgłoszeniu zawrzeć jak najwięcej grafik pokazujące możliwie kostium z każdej strony oraz mniejsze detale. 
  • Jury – sędziowie, grono osób, które ocenia konkurs cosplay. W ich skład wchodzą zwyczajowo doświadczeni cosplayerzy, którzy wielokrotnie udowodnili swoje umiejętności tworzenia strojów w poprzednich konkursach.
  • Ruda Jury – Jest to moment przed konkursem cosplay kiedy uczestnik zaproszony jest na parominutową rozmowę z Jury. Sędziowie przyglądają się kostiumowi Uczestnika oraz zadają pytania na temat procesu jego wykonania. Jurorzy mogą poprosić o dotknięcie kostiumu Uczestnika w celu oceny jakości wykonania. Runda to krótka rozmowa więc warto wcześniej na ten moment przygotować opis swojej pracy, w których opowie się jak najwięcej o swoim projekcie tak aby sędziowie mogli docenić pracę Uczestnika.
  • Książka Progresowa – Zbiór zdjęć pracy nad kostiumem, próbek materiałów czy farb, rysunków i wszystkich ciekawych informacji, które Uczestnik chce przekazać Jurorom. Książka taka jest wymagana podczas konkursu ICL. Wydrukowane lub zebrane materiały powinny zostać zebrane w zgrabną teczkę lub zbindowany dokument i tak mogą zostać przekazane Sędziom, którzy dokładniej przyjżą się procesowi tworzenia stroju. Książka to świetny pomysł dla każdego Uczestnika, który czuje stres podczas rozmowy z Sędziami i martwi się, że zapomni opowiedzieć o istotnych detalach.
  • Formularz zgłoszeniowy – ankieta do wypełnienia przez linki podane na stronie ryucon.pl . Formularz należy wypełnić dokładnie i zgodnie z prawdą (zwłaszcza w przypadku kostiumów kupnych). Wszelkie problemy oraz pytania proszę kierować do Koordynatorki konkursu na email cosplay@funcube.pl
  • Rozpiska Świateł  – Notatka dla obsługi oświetleniowej w przypadku szczególnych wymagań scenicznych. Rozpiska powinna zawierać informacje o wygaszeniu świateł, ich kolorach i sekundach w jakich powinny następować po sobie. Przykładowo:

0:00 – 0:12 wygaszenie sceny

0:13 – 0:30 światło niebieskie, postać tańczy

0:31- 0:59 światło czerwone, postać macha mieczem

1:00 – koniec, wygaszenie

  • Próba Cosplay –  czas dla Cosplayerów, zazwyczaj w sobotę od samego początku konwentu, gdy Uczestnicy mogą wypróbować scenę, porozmawiać z obsługą konkursu i obsługą techniczną. Nie jest ona obowiązkowa lecz bardzo wskazana, zwłaszcza jeżeli planuje się skomplikowany występ sceniczny. Obecność na próbie pomaga również oswoić się ze sceną i koi stres związany z występem.
  • Helper – potocznie obsługa sceny. Helperzy pomogą wnieść rekwizyty czy scenografię, kontrolują kolejkę do występu czy mogą przynieść wodę. W razie problemów czy pytań, nie wahajcie się pytać ich o pomoc!
  • Feedback – czas po konkursie gdzie Uczestnicy mogą zapytać Sędziów o ich zdanie na temat kostiumów, występów, otrzymają rady co poprawić czy wskazówki na przyszłe konkursy.

Punkt Naprawczy – małe stoisko z przydatnymi narzędziami czy klejem dzięki, którym w razie potrzeby naprawisz swój kostium na konwencie.