Sekcja Azji Wschodniej Koła Naukowego Porównawczych Studiów Cywilizacji UJ

Sekcja Azji Wschodniej Koła Naukowego Porównawczych Studiów Cywilizacji UJ

Witajcie!

Jesteśmy sekcją Azji Wschodniej Koła Naukowego Porównawczych Studiów Cywilizacji z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Nasze Koło jak i Katedra zajmuje się przede wszystkim stroną kulturoznawczą badań nad cywilizacjami, a my jako sekcja skupiamy swoje badania oraz zainteresowania wokół właśnie Azji Wschodniej. Dodatkowo w kole można zaangażować się w pracę innych Sekcji: Kultur Indii i Religii Buddyjskiej, Kultur Ameryk, Bliskiego Wschodu oraz Popkultury i Rekreacji. Na naszym stoisku możecie zapoznać się z kaligrafią chińską i japońską oraz spróbować swoich sił w niej. Dodatkowo zapaszamy na warsztaty z tworzenia japońskich laleczek Teru-teru-bōzu (mających moc sprowadzania dobrej pogody i zapewniającym szczęście) oraz tworzenie chińskich i koreańskich węzęłków szczęścia. To nie wszystko! Na naszym stoisku czekają na was również warsztaty origami, a dodatkowo, w przerwie między zajęciami, możemy powróżyć z tarota. Natomiast w trakcie konwentu nasze dwie studentki zaprezentują niezwykle ciekawe prelekcje:

 1. “Miłość w Chinach” – Alicja “Xiao Ling” Mirek

Życie miłosne w Chinach to nie tak prosta i romantyczna sprawa jak to mogą pokazywać niektóre dramy. Jak się zakochać kiedy przez całe twoje życie młodzieńcze jest to dla ciebie zakazane? Kiedy wszystko jest oparte na pieniądzach i interesie? Kiedy za tobą ciągnie się setki lat historii aranżowanych małżeństw i konkubinatu? Kiedy nie możesz nawet ujawnić swojej orientacji? Transakcja biznesowa zwana małżeństwem, kobiety resztki i targi singli, czyli jak szuka się miłości w Chinach?

2. “Sum czy dżdżownica? Namazu i „Suzume no Tojimari”.” – Liwia ” Lingfei” Cibis

Celem prelekcji jest przybliżenie istoty wywołującej trzęsienia ziemi z folkloru japońskiego – Namazu oraz mitu o nim, a także analiza dżdżownicy (mimizu) pojawiającej się w najnowszym dziele Makoto Shinkaia – „Suzume no Tojimari” pod względem podobieństw do Namazu. Wypunktowane zostaną też inne pojawiające się w filmie nawiązania do wierzeń japońskich.