Opisy atrakcji

Opis atrakcji Ryuconu 2023

SALA AKANE – Sala Fantastyki

SOBOTA

10:00 – 11:00 Abrakadabra, to czary i magia… Tyle, że nie do końca. O gnozie.

Gnoza towarzyszy zachodniej myśli od czasów helleńskich, niekiedy w sposób jawny, niekiedy w ukryty, zależnie od panującego klimatu intelektualnego, kulturowego i duchowego. Odkrycie w XX wieku rękopisów z Nag Hammadi dało uczonym lepszy wgląd w jej naturę i historię. W oparciu o badania Hansa Jonasa, Kurta Rudolpha, Gillesa Quispela i innych spróbujemy gnozę zdefiniować i znaleźć jej ślady w historycznej i współczesnej kulturze i duchowości. Dowiemy się też o tym, czym jest antykosmiczność i jaka jest gnostycka droga do wyzwolenia się z widzialnej rzeczywistości.

11:00 – 11:45 Dwupienność literatury. Poezja „spekulatywna” a proza science fiction

Tematem prelekcji będzie próba nakreślenia granic literackich i filozoficznych pomiędzy tzw. poezją spekulatywną a prozą science fiction. Postaram się wykazać wspólne źródła ideowe obu zjawisk, a następnie przedstawić rozbieżności i nieprzystawalność obu form, pomimo ich nastawienia na wychylanie się ku „horyzontowi możliwości”. Prelekcja ma za cel raczej popularyzowanie poezji w nowych środowiskach odbiorczych, nie zaś ambicje badawcze, choć zostanie wsparta o konkretne przykłady z najnowszej literatury, teorii kultury oraz filozofii.

11:45 – 12:30 Dwupienność literatury. Poezja „spekulatywna” a proza science fiction

Tematem prelekcji będzie próba nakreślenia granic literackich i filozoficznych pomiędzy tzw. poezją spekulatywną a prozą science fiction. Postaram się wykazać wspólne źródła ideowe obu zjawisk, a następnie przedstawić rozbieżności i nieprzystawalność obu form, pomimo ich nastawienia na wychylanie się ku „horyzontowi możliwości”. Prelekcja ma za cel raczej popularyzowanie poezji w nowych środowiskach odbiorczych, nie zaś ambicje badawcze, choć zostanie wsparta o konkretne przykłady z najnowszej literatury, teorii kultury oraz filozofii.

12:30 – 14:00 Efekty praktyczne w filmowych klasykach fantastyki

Zarówno miecze świetlne, jak i ikoniczne napisy w pierwszych „Gwiezdnych Wojnach” (1977 rok), nie były wykreowane za pomocą efektów komputerowych, a sprytu i kreatywności twórców. Jak się okazuje, jest tego dużo, dużo więcej – efekty praktyczne, tworzone „on set”, towarzyszą kinematografii po dziś, mieszając się z VFX i CGI, albo całkowicie obejmując warstwę wizualną filmów. Prelekcję prowadzi doświadczony filmowiec-artysta i założyciel Grupy Filmowej ViArt – Nikodem „Pikczers” Wróbel.

14:00 – 16:00 Panel dyskusyjny: Za króla i sioguna! Historia porównawcza rycerzy i samurajów

Honor, sława, a może służba damie? Na spotkaniu poszukamy podobieństw i różnic między europejskimi rycerzami a japońskimi samurajami, pomówimy o różnych uwarunkowaniach społecznych, kulturowych i o etosie wojownika, który funkcjonował na dwóch krańcach świata. Będzie też trochę o walce. Przecież co to za żywot wojownika bez porządnej bijatyki.

16:00 – 17:00 Jak nie opowiadać historii – garść przemyśleń narrative designera

Wszyscy opowiadamy historie – piszemy książki, scenariusze, fanfiki, prowadzimy sesje RPG i larpy, powtarzamy po raz setny te same anegdoty, aż stają się legendą, a potem mitem. Jak robić to dobrze? Jak za każdym razem dotrzeć do naszych odbiorców, wywołać ich emocje, zaangażować, przykuć uwagę? Nie ma jednej złotej zasady – i całe szczęście! Jest za to całkiem sporo praktyk, zabiegów i mechanizmów, które mają długą i bogatą historię niedziałania, rozczarowywania widza/czytelnika/gracza i generalnego psucia zabawy. Podczas tej prelekcji zastanowimy się, jacy są główni podejrzani w tej grupie, co jest z nimi nie tak i czy warto ich unikać.

17:00 – 19:00 Wikingowie w grach – fantastyka a archeologia

Czy popularyzacja historii dobrze wpływa na przedstawienia Skandynawów? Jak podchodzą do tego gry i dlaczego marketing jest ważniejszy od prawdy? Jako rekonstruktor historyczne postaram się odpowiedzieć na te pytania, opierając się na znaleziskach archeologicznych, sagach oraz ikonografiach.

19:00 – 20:00 Narrative design – o snuciu opowieści grą

Rocznie powstaje prawie 11 tysięcy gier. W Achara Studios chcemy wierzyć, że tym, co odróżnia wybitne tytuły od przeciętnych, jest dobra historia. Jak jednak wygląda praca przy fabule w gamedevie? Kim są i czym się od siebie różnią narrative designer i writer? Jak układać dialogi do gier i dlaczego nie przypomina to pisania prozy? I czy AI stanowi zagrożenie dla pracy writerów?

20:00 – 21:00 Najbardziej nawiedzone miejsca w Polsce

Michał Stonawski, pisarz i badacz zjawisk paranormalnych, zabierze cię w podróż po najbardziej nawiedzonych miejscach w naszym kraju. Czy zjawisko Poltergeista i zdolności parapsychiczne notowane u dorastających dzieci to to samo? Jakie zagadki kryją się w Zofiówce pod Warszawą? Czego nie chcą opowiedzieć mieszkańcy Turzy Wielkiej? Te i inne historie czekają na odkrycie przez dociekliwych.

21:00 – 22:00 „Witaj, dobry panie!” – czyli wstęp do larpowania

Porozmawiajmy o tym, czym są te całe larpy, jak i gdzie zacząć, żeby nie dać się zniechęcić progiem wejścia i czy w ogóle taka zabawa będzie nam się podobać. Stroje, przygotowania, inspiracje, improwizacje, klimat i dobra zabawa – o tym wszystkim opowiem z perspektywy graczki z ponad setką zagranych, zorganizowanych i przeenpecowanych larpów. Nie obędzie się bez dużej garści porad, anty-porad, anegdot, zdjęć i miejsca na pytania. Prelekcja dedykowana jest osobom, które o larpach nie wiedzą jeszcze za wiele, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by dołączyli także larpowi wyjadacze – dla was też na pewno znajdzie się content!

22:00 – 23:00 Czy furry to fantastyka?

Fandom fantastyczny i subkultura furry z pozoru wyglądają na dwa bardzo odmienne zjawiska. Ale czy na pewno? Podczas prelekcji spróbujemy zdefiniować sobie pojęcia fantastyki oraz furry. Opiszemy też, na jakich płaszczyznach oba te fenomeny przejawiają się w kulturze popularnej. Na zakończenie odpowiemy na tytułowe pytanie i sprawdzimy, czy i jak zjawisko furry mieści się w pojęciu fantastyki zarówno w kontekście historycznym, jak i obecnie.

NIEDZIELA

 

9:00 – 10:00 Serce dziwności, czyli gatunki i konwencje w prozie Harukiego Murakamiego

Utwory japońskiego pisarza Harukiego Murakamiego wiele osób klasyfikuje jako „dziwne”, „nietypowe”, „niesamowite”, choć pojawiają się trudności we wskazaniu konkretnego gatunku czy konwencji w obrębie fantastyki. W swojej prelekcji przyjrzę się temu, w jaki sposób Murakami posługuje się fantastyką, opierając na takich konwencjach jak weird, slipstream, bizarro, surrealizm, realizm magiczny, ale też bardziej klasycznych gatunkach jak opowieść grozy czy science fiction.

10:00 – 11:30 Nie tylko piratki – krótka historia kobiet związanych z morzem od czasów antycznych do dziś

Królowa Artemizja, Lwica Bretanii czy Grace O’Malley – kim były, czym zasłużyły na pamięć potomnych? Jak wyglądało życie żony kapitana statku wielorybniczego, a jak obowiązki latarniczki? Dlaczego kobiety decydowały się wyjść w morze, jak sobie radziły i czemu stosunkowo niewiele o nich wiemy? Odpowiedzi na te oraz inne pytania możecie się spodziewać na prelekcji o kobietach morza.

11:30 – 13:00 Fantastyczne kompetencje: jak dzięki fantastyce lepiej radzimy sobie w społeczeństwie

Obecnie na rynku kompetencje społeczne są bardzo ważne. Według badań decydują o 80% awansów. Pomagają nam tworzyć dobre, partnerskie związki. To dzięki nim mamy przyjaciół. Czy fantaści są bardziej społeczni? Jak książki o czarodziejach, gry RPG czy anime wpływają na twój rozwój?

13:00 – 14:00 Kryminał w fantastyce – czy to w ogóle możliwe?

Kto zabił? Wystarczy zapytać ducha, przyzwać lokalne bóstwa czy też skorzystać z potężnych zdolności analitycznych superkomputerów (najlepiej mieć też jakąś wspaniałą technologię zbierania śladów w miejscu zbrodni). Czy w światach fantastycznych tworzenie wątków kryminalnych ma sens? Jak można sobie poradzić z nadmiernie łatwym dostępem do informacji? A z drugiej strony, czy fantastyka oferuje twórcom kryminałów jakieś dodatkowe możliwości?

14:00 – 15:00 Grywalizacja

Wyobraź sobie, iż budzisz się rano i wszystkie nudne czynności zamieniasz w pasjonującą rozgrywkę, w której zmierzysz się ze swoją rodziną i znajomymi. Wszelkimi chwalebnymi osiągnięciami w mig pochwalisz się znajomym na „fejsie” i innych portalach społecznościowych. Będzie o tym, jak nudne acz istotne zajęcia i czynności zamienia się w XXI wieku w wielką grę, ale też o tym, jak sprawić. by nawet zwykłe chodzenie po schodach czy bieganie budziło w nas pozytywne odczucia i dreszcz emocji.

 

SALA KENTA

 

SOBOTA

10:00 – 11:00 Azja nie taka zła jak mówią plotki

Przygotujcie się na niezwykłą podróż, podczas której rozbijemy stereotypy dotyczące Japonii i konwentów. Podczas prelekcji skupię się na przedstawianiu kultury Japonii oraz pokazaniu, że konwenty są miejscem, gdzie kwitnie pasja i kreatywność. Japonia to nie tylko manga i anime, a na konwentach można odkrywać również wiele innych aspektów kultury tego kraju. Zapraszam na wystąpienie, na którym przedrzemy się przez stereotypy otaczające zarówno kraj kwitnącej wiśni jak i konwenty!

11:00 – 12:00 W rytmie pop. Świat bogów i superbohaterów w indyjskich komiksach

Spiderman, Superman, Batman… te postaci znane są na całym świecie, a ich przygody w formie komiksu zyskały popularność także w Indiach. Czy jednak Indie mają swoich superbohaterów? Czy mają swoje komiksy? A jeśli tak, czy czerpią inspirację z Zachodu, czy z własnej, bogatej tradycji mitologicznej, pełnej bogów i demonów o nadprzyrodzonych mocach? W trakcie prelekcji przyjrzymy się kultowym indyjskim komiksom i ich bohaterom, w odniesieniu z jednej strony do mitologii i religii, a z drugiej – do popkultury. Spiderman, Superman, Batman…te postaci znane są na całym świecie, a ich przygody w formie komiksu zyskały popularność także w Indiach. Czy jednak Indie mają swoich superbohaterów? Czy mają swoje komiksy? A jeśli tak, czy czerpią inspirację z Zachodu, czy z własnej, bogatej tradycji mitologicznej, pełnej bogów i demonów o nadprzyrodzonych mocach? W trakcie prelekcji przyjrzymy się kultowym indyjskim komiksom i ich bohaterom, w odniesieniu z jednej strony do mitologii i religii, a z drugiej – do popkultury.

12:00 – 13:00 Tsubasa jedzie na Bliski Wschód

Od wzbudzających potężną nostalgię programów, które każdy kojarzy z dzieciństwa po najnowsze produkcje – anime w krajach Zatoki Perskiej cieszy się dużą popularnością. Twórcy z tego regionu coraz chętniej wykorzystują tę formę animacji do opowiadania własnych historii, wplatając rodzime wątki kulturowe. W trakcie prelekcji postaramy się zrozumieć dlaczego anime stała się istotnym elementem lokalnej popkultury.

13:00 – 14:00 Katana – ikoniczny oręż samurajów

Miecze i szable w wielu kulturach cieszyły się sławą jako oręż wszechstronny oraz kosztowny, godny wielkich wojów, oznaka statusu społecznego elit, obrońca honoru. Tak rzecz się miała i nihontō – japońską białą bronią sieczną. Któż nie słyszał o jej przedstawicielce, katanie –samurajskiej duszy? Katanom przypisuje się niemal magiczne właściwości – nadzwyczajną ostrość, wytrzymałość, piękno. Czy opinie te są uzasadnione? Czym jest katana? Kiedy się narodziła? Jak powstaje?

14:00 – 15:00 Azja taka Azjatycka – Chiny, Japonia i Koree w komiksach studia Marvel

Wyobraźcie sobie, że szogunem w Hell’s Kitchen zostaje Daredevil, który buduje na środku dzielnicy tradycyjny japoński zamek. Jakby tego było mało, odkrywa on pradawną, także japońską, tajemnicę przywracania zmarłych do życia. I, całkiem już w bonusie, formuje drużynę, w której skład wchodzą Dragan Lady, Lolita, zmodyfikowana mechanicznie dziewczyna ze szczypcami oraz japoński demon śniegu. Albo wyobraźcie sobie, że Koreańczyk zostaje nowym Hulkiem. Wyrusza on na tajną misję i w jej w trakcie, poznaje prawdziwą gwiazdę kpopu, która przez przypadek ma moce Elsy z Frozen. Dorzućcie do tego gumiho, chińskiego smoka i oczywiście Wolverina z kataną. Ciekawy obrazek? A najlepsze w tym wszystkim jest to, że nie musicie sobie tego wyobrażać, bo zrobili to za was rysownicy i scenarzyści Marvela! Azja taka Azjatycka, to krótka prelekcja o tym jak amerykańskie studio komiksowe przedstawia Azję i jej mieszkańców w swoich najpopularniejszych seriach. Bądźcie gotowi na dużą ilość absurdu i rzucanie ośmiornicą!

15:00 – 16:00 Travel Japan – od Hokkaido po Okinawę

Jeśli chcesz zobaczyć Japonię od podszewki, spróbować najlepszych specjałów i zatańczyć na festiwalu w świetle fajerwerków to wszystko jest do osiągnięcia, wystarczy dobry plan! Na prelekcji dowiesz się jak zaplanować podróż lub podróże życia z polskim budżetem.

16:00 – 17:00 Dzieła sztuki w k-popowych teledyskach  

Koreański przemysł muzyczny szczyci się teledyskami, które często wyglądają jak krótkometrażowe filmy. Widowiskowa choreografia, ciekawe stroje, efekty specjalne – to wszystko sprawia, że k-popowe klipy mocno wybijają się na tle teledysków z innych krajów i przyciągają wzrok ludzi z całego świata. Niektóre k-popowe teledyski są niczym dzieła sztuki – chociażby przez nawiązania do słynnych dzieł. W których wideo możemy znaleźć nawiązania do sztuki i w jakim kontekście ich użyto – tego dowiecie się podczas wykładu.

17:00 – 18:00 Kyūdō – droga łuku

“Kyūdō” (jap. 弓道 ) dosłownie oznaczające “drogę łuku” to, zaliczane do būdō, tradycyjne łucznictwo japońskie. Wywodzi się z tradycji samurajskich, a na przestrzeni lat uformowało się wiele stylów, które ćwiczone są na całym świecie do dzisiaj. Zapraszamy na prelekcję połączoną z pokazem- Krakowski Klub Kyudo SUIREN zaprezentuje formę stylu Honda-ryū. “

18:00 – 19:00 Sum czy dżdżownica? Namazu i „Suzume no Tojimari

Celem prelekcji jest przybliżenie istoty wywołującej trzęsienia ziemi z folkloru japońskiego – Namazu oraz mitu o nim, a także analiza dżdżownicy (mimizu) pojawiającej się w najnowszym dziele Makoto Shinkaia – „Suzume no Tojimari” pod względem podobieństw do Namazu. Wypunktowane zostaną też inne pojawiające się w filmie nawiązania do wierzeń japońskich.

19:00 – 20:00 Miłość w Chinach

Życie miłosne w Chinach to nie tak prosta i romantyczna sprawa jak to mogą pokazywać niektóre dramy. Jak się zakochać kiedy przez całe twoje życie młodzieńcze jest to dla ciebie zakazane? Kiedy wszystko jest oparte na pieniądzach i interesie? Kiedy za tobą ciągnie się setki lat historii aranżowanych małżeństw i konkubinatu? Kiedy nie możesz nawet ujawnić swojej orientacji? Transakcja biznesowa zwana małżeństwem, kobiety resztki i targi singli, czyli jak szuka się miłości w Chinach?

20:00 – 21:00 Co się kryje w mangowych tłach? 

Manga, jaka jest, każdy widzi. Mamy w niej postaci, dymki, krajobrazy, tła…. Podczas gdy niektórzy mangacy lubują się w tłach pustych i białych, inni z lubością umieszczają w nich szyldy, wszelkiej maści napisy, a czasem nawet… żarty. Jeśli chcecie wiedzieć, jakie batoniki jadł Saitama z One Punch Mana i kto bywał wpisywany do Death Note’a, wpadnijcie na panel prowadzony przez Pawła Dybałę, tłumacza mang z niemal dwudziestoletnim doświadczeniem.

21:00 – 22:00 Kochany zwyrodnialec – o fascynacji psychopatami w popkultury

22:00 – 23:00 Potwornie piękne kobiety- wizerunek kobiety tradycyjnym horrorze oraz współczesnej mandze [18+]  

Pytania o kobiecość, męskość i seksualność stanowiły i nadal mogą stanowić tabu z uwagi na mnogość granic i norm społecznych, które właśnie na braku ambiwalencji tych pojęć się opierają. Jednak potworność rodzi się właśnie na styku granic, pytając nie tylko o ich stałość, ale i zasadność. Jaką rolę grają kobiety w japońskim horrorze? Skąd takie a nie inne postrzeganie „strasznej kobiecości” w japońskich dziełach popkultury? Od mitów, przez komiks i miejskie legendy do Samary Morgan, kobieta w horrorze pojawia się w wielu kształtach, formach i motywach. Jednak łączy je jedno- kobieta w horrorze to kobieta bez wątpienia silna. Femme fatale po japońsku czy „potworna” emancypacja? Prelekcja tylko dla fanów historii z dreszczykiem.

 

NIEDZIELA

9:00 – 10:00 Konkursy cosplay od kuchni

Wiele konwentów i eventów organizuje konkursy cosplay. Na czym one polegają? Jakie stawiane są wymagania przed uczestnikami? Jak się do nich przygotować? Jak to wszystko wygląda zza kulis? O co chodzi z rundą jurorów? Jak się zaprezentować na scenie? Czym się różnią poszczególne konkursy? Jakie eliminacje do zagranicznych finałów mamy w Polsce, a jakie są na świecie i jakie mają zasady? Czy jest się czego bać i czy warto startować w takich konkursach? Odpowiedzi na te pytania (oraz na wszystkie inne, jakie mogą Was nurtować) poznacie na tej prelekcji!

10:00 – 11:00  Pianka EVA bez tajemnic 

Pianka EVA to jeden z najpopularniejszym materiałów używanych przy tworzeniu kostiumów. Jest łatwo dostępna i całkiem prosta w obsłudze. Dobrze pracuje się z nią zarówno mając zerowy warsztat narzędzi jak i dodając do pracy profesjonalny sprzęt. Można z niej zrobić niemalże wszystko – od małych dodatków po wielkie pancerze i bronie! Na tej prelekcji dowiesz się wielu rzeczy o tym materiale. Gdzie kupić? Jak z nim pracować? Jakie narzędzia są niezbędne, a jakie są doskonałym dodatkiem usprawniającym prace? Będzie także możliwość zobaczenia na własne oczy wzorników i próbek oraz przykładów prac z wykorzystaniem tej pianki!

11:00 – 12:00  „Krajobraz Fantazji – Harajuku” – spotkanie autorskie 

Spotkanie autorskie z dr Lily Adamowicz, autorką książek „Krajobraz fantazji. Harajuku w ujęciu transkulturowym”, „Wizerunek mężczyzny w visual kei” oraz „Oblicza kawaii”. Wydane w czerwcu „Krajobraz fantazji. Harajuku” stanowi rezultat wieloletnich badań terenowych prowadzonych w Polsce i w Japonii. Podczas spotkania autorka opowie o modzie i kulturze Harajuku, stylach z nim związanych, oraz odpowie na pytania publiczności.

12:00 – 13:00  Spotkanie z Pawłem Dybałą  

Zapraszamy na spotkanie z wieloletnim tłumaczem mang, fanem One Piece oraz wykładowcom na IBiDW, przed państwem dr Paweł Dybała! Podczas spotkania odpowie na pytania prowadzącego oraz publiczności, dowiecie się więc o zakulisowych historiach dotyczących tłumaczeń mang, co sądzi o serialu One Piece oraz co siedzi w głowie Ody.

13:00 – 14:00  “Anime Symphony Q&A”  

Już za niecały rok w Krakowie odbędzie się najbardziej wyjątkowe widowisko dla fanów muzyki z anime. Chcesz dowiedzieć się więcej ? Przyjdź na Panel i zadaj swoje pytanie!

14:00 – 15:00  “Bajki i kreskówki” – konkurs

Pora już więc z nami chodź ~ Ta quizawka da ci w kość!

 

SALA XINYI

 

SOBOTA

10:00 – 12:00 Choose your fabric! – Czyli jak dobrać odpowiednią tkaninę

Sklepy z tkaninami są jak sklepiki z cukierkami – duży wybór, wszystko kusi, ale co tak na prawdę powinniśmy wybrać, żeby element naszego kostiumu wyglądał idealnie? Jako kwalifikowana krawcowa i była pracownica sklepu z tkaninami opowiem wam o różnych właściwościach tkanin, rozszyfrujemy niektóre zagadkowe nazwy materiałów i spróbujemy wybrać ten perfekcyjny materał do waszych następnych projektów!

12:00 – 13:00 Przed „Dragonball Ewolucja” też psuli anime! O aktorskiej wersji „Pięści Gwiazd Północy”           

Pięść Gwiazd Północy, czyli Hokuto no ken to manga pokazująca świat po apokalipsie, przy którym Mad Max wygląda jak odcinek Ulicy Sezamkowej. Światem rządzą mutanty, ludzie to niewolnicy, a najsilniejsi potrafią jednym palcem zabić setkę ludzi. Wybuchające głowy, brzuchy i głośne okrzyki to nie przyprawa, a esencja tej historii. I nagle przychodzą Amerykanie z małym budżetem i mówią: zróbmy z tego film! Cóż mogło pójść nie tak? Otóż… Przekonajmy się!

13:00 – 14:00 Tajfuny – Spotkanie z wydawnictwem Tajfuny

Tajfuny to kuratorska księgarnia oraz wydawnictwo, poświęcone książkom z dalekiego wschodu.

Dziewczyny z Tajfunów opowiedzą Wam jakie wyzwania czekają na właściciela wydawnictwa, jak wygląda proces tłumaczenia książek i wprowadzania ich na rynek polski oraz jak prowadzić swoją księgarnie.”

14:00 – 15:00 Muffinart – spotkanie z twórcą  

Ana i Łukasz spotkają się z Wami na swoim autorskim panelu, opowiedzą Wam jak wyglądały przygotowania i sama podróż po Japonii. Nie zabraknie też czasu na rozmowę z Aną i Łukaszem o ich działaniach w internecie.

15:00 – 16:00 Marvel vs DC. Kto komu skopie tyłek?  

Zastanawialiście się kiedyś, kto by wygrał w starciu Supermana z Hulkiem albo Wolverine’a z Lobo? Otóż już nie musicie się zastanawiać, ponieważ twórcy komiksów odpowiedzieli na te pytania! Tak jest! Naprawdę postawała historia, w której bohaterowie obu Marvela i DC stanęli naprzeciw sobie i mogli prać się po pyskach. A my, czytelnicy, mogliśmy wreszcie przekonać się, kto jest silniejszy i kto wygra. Przygotujcie się na niejedną, komiksową niespodziankę!

16:00 – 17:00 Letnie orzeźwienie – jak zdobyć górę Fuji”  

Czy będąc latem w Japonii da się uciec od wszechogarniającego żaru? Czy tam zawsze i wszędzie jest tak gorąco? Otóż nie. Jest takie miejsce, gdzie można czmychnąć nawet na weekend i doświadczyć niezwykłych wrażeń pogodowych, wizualnych i wspinaczkowych. Co więcej, lato jest dokładnie tym momentem, gdzie trzeba (i w ogóle można) się tam wybrać! Królowa japońskich wulkanów, ukochana przez górołazów, artystów i wyznawców shinto, wcale nie taka trudna do zdobycia – Fuji-san! Zapraszam na opowieść o świętej górze, okraszoną wspomnieniami i ciekawostkami przydatnymi dla przyszłych zdobywców.

17:00 – 19:00 Disney i nie tylko [quiz muzyczny]

“Quiz muzyczny z wszelakich animacji niebędących anime. Poziom trudności: średni.

Opis dla was: Drużyna wybiera czas trwania utworu (8,15 lub 20 sekund), aby zdobyć 1-3 punkty. Jest możliwość przejęcia punktów rywali.”                                       

19:00 – 21:00 Muzyka w filmach  i serialach anime        

Muzyka pojawiająca się w filmach i serialach anime stanowi bardzo ciekawą odmianę muzyki filmowej, a jej najciekawsze kompozycje nie tylko perfekcyjnie współgrają z obrazem, ale posiadają również niekwestionowaną wartość samą w sobie. Jakie są najciekawsze utwory napisane na potrzeby filmów i seriali anime? Które z nich popularnością przewyższyły dzieła z których się wywodzą? Którzy kompozytorzy stworzyli najpiękniejsze ścieżki dźwiękowe i jakie są cechy charakterystyczne ich utworów? W jaki sposób kompozytorzy muzyki do filmów i seriali anime czerpią z europejskiej muzyki klasycznej? Na te jak i inne pytania odpowiedzi postara się udzielić jeden z najpopularniejszych anime pianistów na świecie – youtuber, kompozytor i aranżer.                             

21:00 – 23:00 Oficjalne zamknięcie fandomu mangowego 2005-2020 [16+]    

W 2005 roku na konwencie obchodzącym 10-lecie fandomu, w przypływie żartu pewien znany pisarz ogłosił zamknięcie fandomu mangowego, aby więcej się w nim nie pojawić. Prawie 20 lat później zróbmy to samo, ale razem, bardziej odpowiedzialnie. Usłyszycie jak przez te lata zmienili się mangowcy, co się udało osiągnąć, co wciąż uwiera i pozwólcie sobie przejąć „niby pałeczkę”.         

NIEDZIELA

9:00 – 10:00 Religie Japonii

Serdecznie zapraszam na prelekcję o japońskich wierzeniach. Opowiem o Buddyzmie, Shinto i Konfucjanizmie, z dodatkiem Szamanizmu, a także zwrócimy uwagę na pierwotnych mieszkańców Japonii – Ajnów i ich unikalną kulturę.

10:00 – 11:00 Mafia DOD “Gra w mafię: z czym to się je?        

“Zapraszamy na prelekcję dotyczącą Mafii, poruszymy między innymi:

– O czym warto pamiętać, jako GM.

– Jak grać z głową.

– Jak powstała nasza Mafia DOD.

– Czym różni się wersja pierwotna i finalna.

– Pogadanka o rolach, postaciach i waszych pomysłach.

Jeśli czas pozwoli, zakończymy pokazem rozgrywki”

11:00 – 12:00 Violet Tree – spotkanie z fanami

12:00 – 13:00 Jak zacząć dobrze grać w bijatyki?

Zastanawialiście się kiedyś jak poprawnie skonfigurować TV w celu uzyskania najniższego input laga? Jakie zasady rządzą bijatykami 2d i 3d? Do czego może posłużyć nomenklatura i używane symbole? Zapraszam na konkretne porady do kilku popularnych serii.                                      

14:00 – 15:00 K-POP Dance Cover od podszewki           

Lubisz oglądać k-popowe dance covery? Zastanawiasz się nad założeniem własnej grupy bądź po prostu interesuje Cię tworzenie coverów k-popowych od kuchni? Jeśli tak, to ta atrakcja jest dla Ciebie! Zapraszamy wszystkich na panel oraz dyskusję, w czasie których porozmawiamy o tym jak wygląda fandom coverowy w Polsce i za granicą, opowiemy jak działa grupa coverowa oraz doradzimy jak zabrać się za tworzenie coverów k-popowych. Cieplutko zapraszamy!

15:00 – 16:00 Kulisy konkursu International Cosplay League   

Od zeszłego roku na Ryuconie cosplayerzy mają szansę na wzięcie udziału w eliminacjach do międzynarodowego konkursu International Cosplay League gdzie nagrodą główną jest wyjazd do Hiszpanii i reprezentowanie swojego kraju. Nasi Finaliści z roku 2022 oraz tegoroczni jurorzy konkursu opowiedzą Wam o swoich doświadczeniach z wyjazdu oraz podzielą się przydatnymi radami jak powtórzyć ich sukces.  

 

SALA SU BIN

 

SOBOTA

10:00 – 11:00 Cosplay – od czego zacząć

Przeprawiając się przez czeluści Internetów zainteresował cię termin “cosplay”, zobaczyłeś masę osób przebranych za Twoje ulubione postaci i też chciałbyś spróbować? Zastanawiasz się jak zacząć w tym hobby? Albo już zdobyłeś swój pierwszy strój, ale nie wiesz co dalej z nim począć? Na naszym panelu otrzymasz odpowiedzi na wszystkie te pytania. Przy okazji dowiesz się dlaczego to hobby jest takie super, czemu Twoja szafa to świetna skarbnica kostiumów i gdzie szukać materiałów na Twoje przyszłe stroje!

11:00 – 12:00 Wstęp do tworzenia cosplayowej zbroi

12:00 – 13:00 Jak podnieść poziom swoich propów

Czy marzysz o chromowanym malowaniu swoich zbroi i propów? A może interesuje Cię jak zacząć odlewać z żywicy elementy do swoich cosplayów? Chcesz poznać tematykę obrabiania i wykańczania druków 3D? Tak wiele pytań, a tak mało odpowiedzi! Ta prelekcji pomoże odpowiedzieć na kilka zagwostek, które mogą nurtować każdego, kto stawia swoje kroki w propmakingu.

13:00 – 15:00 Pogotowie perukowe – pielęgnacja peruk od A do Z

Czy Twoje peruki spędzają Ci sen z powiek? Dogorywają gdzieś na dnie szuflady skołtunione i zmechacone, a Ty nie wiesz jak im pomóc?Próbowałeś wiele razy ulżyć im w cierpieniu, ale dalej nie wyglądają jak nowe ze sklepu, tak jak na tutorialach z youtube’a? A może posiadasz swoją pierwszą perukę i nie wiesz jak zacząć temat? Nic straconego! My, lekarze perukowi od tragicznych skołtunień i konsystencji siana przychodzimy z pomocą, aby przekazać Ci dawkę wiedzy potrzebną do pierwszej pomocy perukowej.                      

15:00 – 16:00 Social Media dla Cosplayerów/ Artystów Internetowych

Poradnik dla artystów, chcących rozpocząć swoją przygodę w social mediach. Podczas prelekcji uczestnicy dowiedzą się, jak efektywnie posługiwać się mediami społecznościowymi i umiejętnie wypromować swoją pracę. Zostanie im przedstawiona wiedza z zakresu tego, jak sprawnie zbierać dane, analizować je i wykorzystać na swoją korzyść. Uczestnicy dowiedzą się również o tym, jak działa algorytm oraz jakie znaczenie mają hasztagi. Zostaną im również przedstawione przydatne programy oraz aplikacje, które ułatwią im działanie w social mediach. W świat social mediów wprowadzi was Kanto Cosplay znany ze swojej działalności internetowej.

16:00 – 17:00 Anatomia cosplayowej głupoty

Nie będzie to panel o teoretycznym BHP w cosplayu, ale reportaż z ostatniego (ponad) dziesięciolecia faili. Prześledzimy wzloty (ale głównie upadki), cuda kreacji (chociaż skupimy się raczej na destrukcji) i wszystko to co poszło nie tak podczas scenicznych popisów naszych znajomych i innych biednych duszyczek, którym nie do końca udało się pokazać na scenie to co zamierzali. Nawet zapytamy ich bezpośrednio co czuli w tych wzniosłych momentach swojej kariery! A wszystko to po to by wyciągnąć z tego cenne życiowe lekcje (i przy okazji pośmiać się odrobinę, w końcu nie oszukujmy się, nikt z nas nie jest tak wspaniałym człowiekiem by powstrzymać chociażby uśmiech na widok cudzej wpadki). Będzie pot, będą łzy, siniaki, pierze, rolki, krzesła, kable i kto wie co jeszcze. Musicie zobaczyć sami.

17:00 – 19:00 Przedpremierowy pokaz filmu “FANTASTYCZNY MATT PAREY”

Film „FANTASTYCZNY MATT PAREY” przedstawia historię Macieja Parowskiego, redaktora stojącego za sukcesami kilku pokoleń pisarzy polskiej fantastyki. Film jest próbą uchwycenia fenomenu postaci Parowskiego, a jego biografia zostanie przedstawiona na tle burzliwej i zmieniającej się historii, od zmagań z PRL, przez prowadzenie największego pisma literackiego w okresie transformacji, po narodziny internetu i zmierzch słowa drukowanego.                              

19:00 – 20:00 Przyjaciel_chlebka- spotkanie z twórcą 

21:00 – 22:00 LARP: Ratunku! Jestem warzywem!     

Otwierasz oczy, dzień jak co dzień, ale czy na pewno? Brak światła słonecznego budzi twoje obawy – czyżby udało się wstać zanim zadzwonił budzik? Kiedy oczy przyzwyczajają się do mroku, dostrzegasz ledwie widoczną, zielonkawą poświatę. Nie jesteś też jedyną osobą w okolicy, ponieważ wokół rozbrzmiewają szelesty i szepty. Ale… coś jest nie tak. Twoje ciało jest jakieś… inne?

 

NIEDZIELA                      

9:00 – 10:00 Pierwszy konwent w cosplayu

Jak przygotować siebie, strój i nie tylko. Wiedza tajemna w pigułce, polecajki, tipy i informacje o bezpieczeństwie w stroju. Szybkie szkolenie by zminimalizować stres przed konwentem.

10:00 – 12:00 Warsztaty K-POP Dance

Szukacie pretekstu by się poruszać? A może jesteście miłośnikami tańca? Bądź nie macie aktualnie planów i zastanawiacie się jak zabić swój wolny czas? Każdy powód jest dobry by wpaść na warsztaty u WAKEY Dance Crew! Cieplutko zapraszamy wszystkich na wspólną naukę. Jeśli lubicie tańczyć, słuchać k-pop lub po prostu chcecie spróbować czegoś nowego, to wpadajcie do nas na warsztaty taneczne!                           

12:00 – 13:00 51 błędów cosplayowych i jak ich nie popełnić

Człowiek na błędach uczy się najlepiej. Nie ma jednak powodu, aby popełnić je wszystkie osobiście! Podczas prelekcji przedstawione zostaną najczęstsze błędy popełniane przez cosplayerów oraz porady, jak się takowych pomyłek wystrzegać. Przyjrzymy się szerokiemu zakresowi działań cosplayerów, zaczynając od planowania cosplayu, przez proces twórczy, na sesjach zdjęciowych i konwentach kończąc. W trakcie prelekcji przewidziana jest gra w bingo o błędach cosplayowych oraz Kahoot! o sposobach na radzenie sobie z nimi.

13:00 – 14:00 Makijaż cosplayowy vs makijaż codzienny

Pogadajmy o makijażu – czy istnieją różnice między naszym codziennym makijażem, a takim który wykonujemy na konwenty, sesje zdjęciowe bądź nagrania na TikToka? Jeśli tak, to gdzie można je dostrzec, tylko w samym jego aspekcie wizualnym? Rozpocznijmy bitwę na makijaże i pogadajmy temat wspólnie!

14:00 – 15:00 Przedpremierowy pokaz filmu “FANTASTYCZNY MATT PAREY” 

Film „FANTASTYCZNY MATT PAREY” przedstawia historię Macieja Parowskiego, redaktora stojącego za sukcesami kilku pokoleń pisarzy polskiej fantastyki. Film jest próbą uchwycenia fenomenu postaci Parowskiego, a jego biografia zostanie przedstawiona na tle burzliwej i zmieniającej się historii, od zmagań z PRL, przez prowadzenie największego pisma literackiego w okresie transformacji, po narodziny internetu i zmierzch słowa drukowanego.    

              

SALA ANIME24_1

 

SOBOTA

10:00 – 11:00 Samuraje i Bushi – Historia japońskich wojowników

Samurajowie są najbardziej wdzięcznym i najczęściej eksploatowanym w kulturze tematem, związanym z Japonią. Na tym panelu opowiemy sobie o nich nieco więcej. Poznacie podstawy życia, status społeczny, historię kształtowania się tej niemal “kasty” oraz obalimy przy okazji nieco krążących mitów.

11:00 – 12:00 Tour de Shinto

Shintoizm – rdzenna religia wyznawana na Wyspach Japońskich. Jakie są jej podstawy? Co ciekawego można o niej powiedzieć i czy ma ona coś wspólnego z naszymi przedchrześcijańskimi wierzeniami? Sprawdzimy to na powyższym panelu w trakcie wycieczki do królestwa Amaterasu.

12:00 – 13:00 Hardkorowa wiedzówka z Dragonball/Z/GT

Jesteś pewny że wiesz wszystko o Dragon Ball/Z/GT ? W nocy o północy jesteś w stanie odpowiedzieć na każde pytanie z tego uniwersum? Świetnie, w takim razie spróbuj swoich sił i udowodnij że jesteś prawdziwym znawcą tematu. 

13:00 – 15:00 Nie tylko mangą człowiek żyje. O komiksie w Azji           

Prelekcja na której dowiecie się jak można skategoryzować gatunki występujące w komiksie koreańskim i chińskim.Dowiecie się czego spodziewać się po artystach spoza Japoniii i o co w ogóle chodzi w tej całej manhwie i manhua ? Zapraszamy!         

15:00 – 16:00 Czy warto zabierać się za schōneny?

Czy shōneny nadal mają w sobie coś nowego do zaoferowania? W każdym sezonie dostajemy przynajmniej kilka produkcji z tego gatunku, który przez wielu jest uznawany za najpopularniejszy typ mangi i anime. Czy warto więc poświęcić swój czas na kolejną historię bazującą na schemacie → fight, new opponent, bulk up, repeat? Wspólnie poznamy odpowiedź na to pytanie!

 16:00 – 17:00 Jak anime może poprawić ci nastrój?

Wśród anime mamy do czynienia z wieloma gatunkami. Pościgi, wybuchy, mordy i bijatyki przeplatają się z wielkimi epopejami. Nie zawsze jednak potrzebujemy czegoś takiego. Na tym panelu porozmawiamy o seriach anime, które pomogą ci odsapnąć po ciężkim dniu pracy, szkoły, czy po prostu umilą twoje życie.

17:00 – 18:00 Popołudnie z ONE PIECE

Panel na którym czeka was sześć godzin śmiechu dyskusji i omawiania wszelkich teorii o naszej ukochanej mandze i anime . Pogadamy o tym jak było jak jest i jak będzie wyglądać przyszłość One Piece . Ze względu na długość i format panelu zalecane jest bycie na bieżąco minimum z anime ze względu na SPOILERY! Zapraszam do dyskusji!

 

NIEDZIELA

9:00 – 10:00 Kowalstwo w anime, grach i filmach

Czy miecz Conana barbarzyńcy wyglądałby tak jak wygląda? Czy przekuta smocza łuska zachowały swoje właściwości? Jaki skład chemiczny musiałaby posiadać by móc ją przekuć. Zapraszam na luźną pogadankę o tym jak funkcjonuje kowalstwo w światach fantasy.

10:00 – 11:00 BHP w cosplayu

Chcesz wiedzieć jak bezpiecznie rozwijać swoje hobby oraz jak unikać zagrożeń podczas tworzenia propów. A może chcesz podzielić się swoimi przygodami z tworzenia kreacji, jeśli odpowiedź na któreś z tym pytań jest twierdząca to ten panel jest dla Ciebie.

11:00 – 12:00 Od Naruto do Boruto – upadek serii

O Naruto można powiedzieć wiele dobrego, jak i wiele złego. Na tym panelu skupimy się głównie na tym drugim i porozmawiamy jak można zaorać sam siebie i kilkoma błędnymi decyzjami sprawić, że twoje dzieło jest wyśmiewane.

 12:00 – 14:00 Fandom – słowo o zabarwieniu nijakim

Czym jest fandom? Czy jest nam potrzebny do naszego fanowskiego życia i jakie zabarwienie ma w naszym słowniku samo słowo “Fandom”. Czekam przez najbliższe 2 godziny, aby skonfrontować się z waszymi opiniami na ten temat. Nie musi być grzecznie, ale powinno być kulturalnie.         

14:00 – 16:00 Popularne anime które są do dupy

Przez dwie godziny, sala panelowa zamieni się w istotną loże szyderców punktując najbardziej popularne serie i pokazując, że wcale nie są tak dobre jak wszystkim się wydaje.   

   

SALA ANIME24_2

 

SOBOTA

10:00 – 11:00 Black Clover czyli Naruto z magami

Zastanawialiście się jak wyglądałoby Naruto w magicznym świecie? Black Clover stara się na to pytanie odpowiedzieć. Seria w której nie ma nic oryginalnego, a ogląda się to świetnie. Porozmawiamy o tym, gdzie tkwi sekret tej serii, a może jest to zwykłe guilty pleasure.

11:00 – 13:00 Wiedzówka z One Piece

Jeżeli dobrze znasz sekrety Słomkowych, wyspy na których byli oraz największe tajemnice tego świata, ten punkt programu jest zdecydowanie dla Ciebie!

13:00 – 15:00 Anime z naszego dzieciństwa

Ten panel to prawdziwy wehikuł czasu o początku anime w Polsce. Przypomnimy sobie najlepsze serię które były emitowane przez stacje telewizyjne w latach 90-tych. W tym oczywiście kultowe anime z Polonii 1, obowiązkowo z włoskim dubbingiem.  

15:00 – 16:00 Polska i Japonia na przestrzeni dziejów

Żyjemy w kraju, który jakkolwiek dziwnie by to nie zabrzmiało – miał dość złożone związki z Japonią. Dlaczego Polakom stawia się w Japonii pomniki oraz za co powinniśmy być wdzięczni mieszkańcom Kraju Kwitnącej Wiśni? Tego wszystkiego dowiecie się na powyższym panelu.

16:00 – 18:00 I got isekaied- ratunku, znalazłem się w innym świecie i co teraz?!

Porozmawiamy sobie o różnych anime bazujących na przeniesieniu naszego bohatera w zupełnie inny świat, porównamy sobie różne twórcze pomysły i zrobimy sobie poradnik isekajowicza, czyli isekajowy survival dla debili.

18:00 – 19:00 Atak tytanów, czyli największy trainwreck ostatnich lat

W końcu, po 12 latach fani Ataku Tytanów doczekali się zakończenia serii, której popularność do dzisiaj nie spada. Moment, który powinien być celebrowany przez czytelników, zapadł w historii świata mangi i anime jako najlepsze zilustrowanie karambolu samochodowego oglądanego w slow motion. Gniew, rozpacz, śmiech, niedowierzanie i bezsilność — to tylko niektóre reakcje wiernych fanów wobec tragicznej konkluzji dzieła Hajime Isayamy. Wspólnie podyskutujemy sobie i spróbujemy odpowiedzieć na pytanie, co poszło nie tak i czy dało się zakończyć Atak tytanów w lepszy sposób?

19:00 – 20:00 Horror w webtoonie- czyli strach czasem może mieć duże oczy

O strachu słów kilka, czyli czy obrazki mogą być straszne? Porozmawiamy sobie o horrorze jako gatunku, oraz o tym, jak digitalizacja przyczyniła się do rozwoju gatunku w wymiarze komiksu elektronicznego. 

20:00 – 22:00 Historie fandomowe

Zapnijcie pasy i przygotujcie się na ostrą jazdę podczas tej zwariowanej wiedzówki, na której poznacie odpowiedzi które z konwentowych legend są tymi prawdziwymi.

22:00 – 23:00 Czy to jego urok, a może to Maybelline? O męsko – męskiej miłości w anime słów kilka.

Od grania koncertów poprzez ściganie się na ulicach – istnieje wiele motywów w seriach opowiadających o związku dwóch mężczyzn. Jednakże, czy w każdym przypadku mamy do czynienia z intencjonalną parą wykreowaną przez autorów? W których tytułach spotykamy się wyłącznie z przyjaźnią bądź braterstwem? Zapraszam Was na przegląd serii o miłości w różnych kolorach oraz tych, które bardzo chciałyby nimi być.

NIEDZIELA

9:00 – 10:00 Najgorsze komisy Marvela i DC

Historia komiksów superbohaterów jest bardzo rozległa, wiadomo, że w tym czasie musiały wydarzyć się jakieś wtopy. Na tym panele porozmawiamy o tych najgorszych z najgorszych komiksach ze stajni Marvela i DC.

10:00 – 11:00 Yuri on Ice – czy ktoś jeszcze o tym pamięta?

Srebrne włosy ciągnące się po lodzie oraz czarna rękawiczka ściągana ustami przez twojego kolegę. Nie, nie da się o tym zapomnieć. Jeśli długie wyczekiwanie na kolejny ruch.

11:00 – 13:00 Co tu się odwaliło?  Przegląd dziwnych tytułów

Złapaliście się kiedyś za głowę z niedowierzenia w trakcie czytania jakiejś serii? Jeśli tak, to panel idealny dla Was! Romans z krzesłem? Coming of age w wydaniu magicznych kappa? A może farmy ludzi sponsorowane przez rząd i kosmitów? Spośród skarbnicy dziwnych tytułów, wybrałyśmy dla Was warte uwagi perełki! Od komedii, przez shouneny, aż po mrożące krew w żyłach horrory — dla każdego znajdziemy coś dobrego. Zapraszamy Was na panel, na którym wspólnie przyjrzymy się seriom, które kolokwialnie mówiąc, rozwalą Wam mózg.

13:00 – 14:00 Za co kocham AI art i dlaczego wcale?

Oto my, biedni rysownicy bez skilla, zmuszani do tworzenia wbrew naszej woli, potrzebujący wybawienia. Naprzeciw oni – wielcy AI prompterzy, ciężko pracujący nad swymi dziełami, z wielkim zmysłem artystycznym który w końcu mogą ukazać światu dzięki technologii jutra. Dzięki nim w końcu możemy odpocząć, nie musimy być kreatywni, oni nas od tego uwolnią… Ta, jasne. A Ty – po której stronie barykady stoisz?

14:00 – 15:00 Konwenty kiedyś a dziś

Prelekcja na której dowiecie się o tym jak bardzo różnią się obecne konwenty od tych sprzed 10-15-18 lat . Co się zmieniło ? Czy na lepsze? Jak będzie wyglądać przyszłość konwentów mangowych w Polsce? Zapraszam!

15:00 – 16:00 Jak NIE kończyć serii

Każdy z nas przeżył ten ból, gdy manga lub anime, które śledziliśmy od dłuższego wraz ze zbliżającym się końcem spada na jakości. Wpływ wydawnictwa, nacisk fanów, czy wypalenie artystyczne autora — powodów „złych” zakończeń jest wiele. Zapraszam Was na panel, gdzie wspólnie omówimy finalne momenty znanych serii, które zmieniły wiernych fanów we wściekły tłum z pochodniami i widłami.

 

SALA NANOKARIN

 

SOBOTA

Live Dubbing

Zdubbinguj swoją ulubioną postać lub zaśpiewaj piosenkę ze Spy x Family!

Karaoke z NanoKarrin

Karaoke z NanoKarrin! Przyjdź i baw się, śpiewając nasze najlepsze covery piosenek z anime!

Jak to jest być tekściarzem?

Ciekawi Cię czym są tłumaczenia meliczne? Interesuje Cię sposób tworzenia tłumaczenia piosenek? Może sam/a chciałeś/aś tego spróbować, ale nie wiedziałeś/aś, od czego zacząć? Jeśli odpowiedź na przynajmniej jedno z powyższych pytań brzmi “tak”, zapraszamy na warsztaty tekściarskie, gdzie wprowadzimy Cię w tajniki tłumaczenia melicznego!

Rozgrzewka głosu

Niech nareszcie twój głos wybrzmi, abyś został usłyszany i zrozumiany. Pokażemy ci, jak to zrobić – a przynajmniej od czego zacząć.

Stepujący rysowniku utknąłem! (szukanie inspiracji dla opornych)

Rysujesz lub chcesz zacząć, ale twoim wrogiem jest brak kreatywności? Ciągle powtarzasz się w tym, co tworzysz? Chcesz się w końcu wykazać? Wpadnij na pogadankę i warsztaty rysownicze, a na pewno coś dla siebie znajdziesz!

Tłumaczeniowe sztosy i antysztosy

Co poszło dobrze, a co w zupełnie złym kierunku? Kiedy tłumacze za bardzo ulegli fantazji? Które frazy zapisały się w mowie potocznej, nie istniejąc w oryginale? Tego dowiecie się na tej prelekcji! 

Narysuj to w 30 min-10min-1min [konkurs]

Zapraszam wszystkich chętnych do sprawdzenia swoich umiejętności w szybkim rysowaniu!

Guess anime cover! [konkurs]

Znasz się na openingach z anime? A na ich polskich coverach? Jeśli tak, to wbij do nas i pokaż, na co Cię stać!

Warsztaty wokalne warsztaty

Głosy rozgrzane – to można śpiewać! Zapraszam was na śpiewanie acapella piosenki “Azari – Whisper Whisper Whisper”! Nie chcesz śpiewać? Spokojnie! Osoby do klaskania też się przydadzą!

Jak stworzyć cosplay własnego projektu?

Chcesz się dowiedzieć jak powstał cosplay naszej maskotki Karrin? Albo jak ogólnie zacząć zabawę w cosplay? To panel dla ciebie! Opowiem o mojej przygodzie z cosplayem i jak łatwo zacząć swoją przygodę!

 

STREFA WARSZTATOWA

 

SOBOTA

10:00 – 11:00 Warsztaty tańców Balfolk 

Warsztaty tańców Balfolk – świetnie integrujące, proste tańce ludowe i folkowe z różnych krajów, nie trzeba przychodzić z partnerem, tak samo jak nie trzeba umieć tańczyć – wszystko dokładnie tłumaczę. 

11:00 – 12:00 Koncert muzyki azjatyckiej na pianinie 

Zapraszamy na koncert pianisty Radomira Rakowskiego. W repertuarze znajdą się najpiękniejsze melodie z japońskiej animacji, pojawią się też elementy folku Dalekiego Wschodu oraz kompozycje autorskie inspirowane japońską animacją. Zaś z racji smokowatości festiwalu pojawi się też parę smoczych melodii.

Opis wykonawcy:

Radomir Rakowski – absolwent szkoły muzycznej na pianinie i skrzypcach, jak również miłośnik muzyki etnicznej i soundtracków. Z repertuarem azjatyckim na pianinie występował m.in. na festiwalach Hanami, Nami Airando, Aicon. Na co dzień poza pianinem gra na skrzypcach w zespole żeglarskim Zrefowani oraz uczy angielskiego, a w wolnym czasie czyta fantastykę, ogląda animacje i rysuje smoki.

12:00 – 13:00 Warsztaty Origami

Składanie papieru metodą origami może być prostą zabawą, ale musimy pamiętać,że jest też wiele bardzo skomplikowanych i czasochłonnych projektów wymagających wielkiej uwagi i dokładności. Zapraszamy na warsztaty, na których możemy zapoznać się z tajnikami tworzenia przestrzennych form arkusza.

13:00 – 14:00 Kolażowe warsztaty-tworzenie K-POPowych fanartów

Stwórz własnoręcznie kolażowe fanarty z ulubionymi k-popowymi idolami. Na warsztatach uczestnicy poznają historię kolażu i nauczą się tworzyć k-popowe kolaże od zera wykorzystując gazety, magazyny oraz inne materiały.

15:30 – 17:45 Malowanie ceramicznych płytek

Zapraszamy Was na warsztaty “Malowanie ceramicznych płytek”, na którym będziecie malować gotowe płytki ceramiczne za pomocą farb akrylowych. Warsztat ten jest przeznaczony dla wszystkich niezależnie od wieku. Dzięki temu będziecie mogli powiększyć swoje pamiątki z konwentów. Gwarantujemy dobrą zabawę oraz możliwość rozwoju kreatywności inspirując się motywami z bajek i fantasy.

19:00 – 23:00 Mafia DOD

Trwa starcie między policją a mafią. Jednocześnie trwa terror trzeciej frakcji. Kto wywalczy sobie władze i zadecyduje o waszym losie? Mafia DOD to gra fabularna, w której po otrzymaniu karty postaci próbujesz osiągnąć swój cel zwycięstwa. Może jest nim zlikwidowanie sąsiada? Ocalenie miasta? A może usunięcie każdego, kto nie jest po twojej stronie? Gra jest bardzo łatwa i przystępna, a jedna rozgrywka trwa od 20 minut do 2 godzin. Nie martw się, możesz przyjść w dowolnej chwili, aby dołączyć do zabawy!

 

NIEDZIELA

10:00 – 12:00 Wszystko o wykrojach

Wykroje krawieckie to coś z czym przyjdzie się zmierzyć każdemu, kto chciałby coś uszyć. Jednak na początku ta plątanina szlaczków może stanowić niesamowitą zagadkę. Na tym panelu dowiecie się skąd brać wykroje, jak je czytać oraz jak robić małe modyfikacje, tak by uszyty kostium pasował na was idealnie!

12:00 -14:00 Tajniki szycia Kimono

Kimono – wizytówka kultury Japońskiej. W czasie warsztatów zgłębimy sztukę doboru materiału i szycia tego pięknego stroju, czy to na potrzeby cosplayu, czy na własne. Na warsztatach wymagana podstawowa umiejętność szycia ręcznego!

14:00 -16:00 Szalona Mafia DOD

Odmiana naszej mafii, w której wybieramy same postacie funkcyjne, aby rozgrywki były trudniejsze i zabawniejsze.

 

POZOSTAŁE ATRAKCJE:

DDR:

DDR, czyli 4 strzałki, mata taneczna i Ty! Skacz, tańcz i zostań mistrzem parkietu! Piosenki z Anime, z Genshina, K-POP – mamy wszystko. Impreza na całego, nie może Cię tam zabraknąć! Ekipa Bemani.pl zaprasza.

Pump It Up:

Zapraszamy wszystkich konwentowiczów do zabawy na prawdziwym, pełnowymiarowym automacie Pump It Up! Będziecie mogli poskakać na oryginalnej maszynie sprowadzonej prosto z Korei. Dla wszystkich gości konwentu gra na automacie jest darmowa przez cały czas trwania imprezy!

Turniej DDR/ITL23 (sobota, 15:00 – 18:00):

Turniej DDR o wyłonienie najlepszego gracza na konwencie. Do rozgrywek wykorzystany zostanie program ITGmania i tabelka podwójnej eliminacji. Rozgrywka odbędzie się na zestawie piosenek ITL 2023.

PLANSZÓWKI & CHILLROOM:

Zapraszamy na strefę gier Planszowych oraz strefę Chillu, gdzie będziecie mogli odpocząć od zgiełku. Nasza strefa będzie zawierać czytelnię, stanowisko z kolorowankami, miejsce odpoczynku na pufach.

JGAMES:

Riichi Book 1 Review -1h, KRAKOWSKI KLUB CHOMBO

Jako tak naprawdę pierwsza przystępna zachodniemu odbiorcy pozycja dotycząca strategii w riichi mahjongu, RB1 znacząco podniósł poziom gry wśród graczy poza Japonią. Mimo tego, wciąż mamy długoletnich graczy, którzy tej (czy żadnej innej XD) pozycji nie przeczytali. Ten panel ma na celu przybliżyć słuchaczom nie zapoznanym z RB1 treść tej książki oraz omówić wspólnie te kwestie, które RB1 zostały pominięte lub przedstawione w sposób dyskusyjny.

Wprowadzenie do Riichi Mahjonga – 1h, KRAKOWSKI KLUB CHOMBO

Słyszał\*ś o mahjongu albo widział\*ś go w anime, ale nie wiesz, na czym ta gra polega? Chcesz dowiedzieć się czegoś o mahjongu, ale nie masz odwagi usiąść do stołu w j-games roomie? Ten panel jest dla Ciebie! Na przystępnej prelekcji opowiemy o pochodzeniu tej wspaniałej gry, jej zasadach i nieśmiesznych mahjongowych memach. Panel odbędzie się w dwa razy, w dwóch różnych godzinach – przyjdź, na który chcesz, wyjdź, kiedy chcesz. Zapraszamy.

WYSPA ONE PIECE

Pirackie Dooble Przyjdź zagrać w Pirackie Dooble autorstwa wyspy One Piece. Wraz z znajomymi zabaw się w dobrze znaną grę w nowej odsłonie!

Strzelanie do Celu Sprawdź czy niczym Sogeking ustrzelisz cel z procy, czekają na ciebie ciekawe nagrody!

Konkurs! Rozpoznaj Flagę – Czy znasz dobrze Flagi ze świata One piece? Czy potrafisz wskazać załogę, kapitana, poszczególnych członków i ich moce? Poziom trudności jest bardzo zróżnicowany ale nagrody warte ryzyka!

Konkurs rozpoznaj Diabelski Owoc Zasięgnij tajemnej wiedzy Vegapunka i odgadnij z jakim owocem mamy do czynienia, jakie są jego moce i możliwe zastosowania a także jakich znamy użytkowników danego owocu. Czekają ciekawe nagrody!

Escape Room – Zanurz się w głąb przygody w prawdziwym escape roomie stylizowanym na one piece. Łamigłówki, zagadki i wiele wyzwań czeka na ciebie podczas autorskiego scenariusza Wyspy One Piece!

Strefa Dziecięca Wyspy One Piece:

  1. Wyspy skarbów!

Każdy Pirat potrzebuje mapy i to nie byle jakiej… mapy skarbów! Na naszych warsztatach każdy będzie miał okazję wykonać swoją autorską mapę. Dzięki różnym materiałom, muzyce i naszej własnej wyobraźni stworzymy przepiękne i jedyne w swoim rodzaju wyspy skarbów.

Podczas 1h warsztatów dzieci będą miały okazję stworzyć prace plastyczne metodą kolażu – wykorzystujące standardowe jak i niestandardowe materiały np. bibułę czy piasek. 

W ramach warsztatów każdy uczestnik otrzymuje kartkę formatu A4 oraz dostęp do przygotowanych wcześniej materiałów.

Na zajęcia zapraszamy dzieci od 6 do 13 lat. Dzieci cały czas pozostają pod opieką rodzica/ opiekuna podczas trwania konwentu.

  1. Morska Kraina

Co skrywa morska głębina? Tego przekonamy się na plastycznych warsztatach! Tym razem na pierwszym miejscu stawiamy współpracę!

Podczas godzinnych zajęć będziemy tworzyć wielkoformatową pracę – morską krainę malowaną na folii. Każdy chętny może zgłosić się do prowadzącego, po otrzymaniu materiałów i instrukcji nie pozostaje nic innego jak działanie. 

Nic nas nie ogranicza – jedynie wyobraźnia i koniec przestrzeni do malowania.

  1. Statki pirackie

Łącząc naszą wiedzę i zainteresowanie na temat morza, statków, piratów z Azją – może wyjść tylko jedno… ORIGAMI!

Warsztaty przeznaczone dla dzieci w wieku 6-13 lat. Z pomocą instruktora każdy uczestnik będzie miał możliwość złożenia i ozdobienia swojego własnego statku. Na sam koniec odbędzie się konkurs na najpiękniejszy statek

EDW (Ekipa Dźwięcznego Woksela)

Klik klik, wzium wzium!

Lubisz gry? A może muzykę? Co jeśli połączymy te dwie kwestie w jedną? Odpowiedź jest prosta – gry rytmiczne!

Szukając nowej formy rozrywki na konwencie nie możesz przejść obojętnie obok Ekipy Dźwięcznego Woksela (https://www.facebook.com/dzwiecznywoksel)!

EDW to grupa pasjonatów azjatyckich gier rytmicznych. W swojej strefie dają szansę pogrania na kontrolerach zbliżonych do tych z japońskich salonów gier. Jeśli więc nigdy nie miałeś okazji pograć na profesjonalnym sprzęcie, a przy okazji chcesz spędzić czas w miłej atmosferze – jest to miejsce dla Ciebie.

Co czeka na Ciebie w sekcji EDW?

Kilka stanowisk z różnymi grami rytmicznymi – od Sound Voltexa przez Chunithm, kończąc na Pop’n’Music! Dodatkowo na osoby zajawione tematem czekać będzie turniej! 

Sobota, godzina 18:00 – turniej Chunithm!

A jeśli przed konwentem chcesz poznać ekipę i dowiedzieć się więcej o grach, które oferują, to zajrzyj na ich Discorda – https://dc.edwoksel.pl/