Instytut Bliskiego i Dalekiego Wschodu
Instytut Bliskiego i Dalekiego Wschodu w programie ma prelekcje, konkursy i inne ekscytujące punkty związane z Japonią, Chinami i Koreą. Origami, kaligrafia, warsztaty języka, omikuji, a może makijaż inspirowany cesarskimi Chinami? Coś ciekawego znajdzie się zarówno dla miłośników Hokusaia, dram z koreańskimi idolami, anime, mangi, fascynatów azjatyckiej kultury czy fanów chińskiego rapu a także k-popu. Nie zabraknie również konkursów na zręczność i wiedzę o Japonii dla chętnych podjęcia wyzwania.
Jak się czyta koreański alfabet? Dlaczego akurat on? Jak najlepiej uczyć się samemu? Krótkie wprowadzenie do języka koreańskiego będzie idealnym punktem startowym dla osób, które chcą zacząć naukę. Wystarczy przynieść długopis!
Czas trwania: 1 h
Opowieść o tym jak rap w ChRL z podziemia przedarł się do głównego nurtu, a prominentni raperzy z osób cenzurowanych stali się wielkimi gwiazdami. To też opowieść o tym jak chiński wiatr (zhongguo feng, 中国风) wpłynął na treść piosenek, linię melodyczną oraz teledyski.
Prelekcja dla tych, którzy chcą dowiedzieć się czemu GAI zaczął rapować o chińskim murze, Kris Wu wystylizował się na Bruce’a Lee, a Damnshine jako szlachetny jinyiwei (strażnik w brokacie) stoczył nierówną walkę z zamaskowanym wrogiem. Jak i dla tych, których nurtuje odpowiedź na pytanie czy chińscy raperzy stanowią odpowiednik współczesnych jianghu, „błędnych rycerzy” którzy zamiast na miecze walczą na rymy. Posłuchamy razem chińskiego rapu i obejrzymy teledyski, w których chińskie lwy i aktorzy opery pekińskiej nadają całości wyjątkowego kolorytu.
Czas trwania: 1 h
Piękno chińskich sztuk walki polega na ich różnorodności. Style gongfu to szeroki wachlarz odmian kategoryzowanych jako style północne i południowe, wewnętrzne oraz zewnętrzne, taoistyczne, buddyjskie, muzułmańskie, konfucjańskie, imitacyjne czy rodowe. Prelekcja ta dotyczyć będzie jednego z najbardziej fascynującego aspektu typowego dla większości odmian gongfu – treningu z tradycyjną bronią. Przyjrzymy się różnym rodzajom broni, porównamy technikę władania w wybranych stylach oraz przyjrzymy się współczesnym konkurencjom sportowym wushu stosującym poszczególne bronie jako przyrządy treningowe.
Czas trwania: 1 h
Większość osób wie, że Korea Północna ma broń atomową. Część wie nawet, że ma obozy reedukacyjne. Ile osób wie jednak, że ma też stronę internetową, Twittera i konto na Tiktoku? Nie jest to, oczywiście, przywilej każdego obywatela KRLD, nie każdy może zostać twarzą reżimu!
Czas trwania: 1 h
Znacie filmik z czarnowłosą dziewczynką w kucykach mówiącą “niko niko nii”? Albo pikachu robiącego “pika pika”? Albo też słynną scenę z JoJo’s Bizarre Adventure z wisienką i “rero rero”? Kojarzycie też pewnie wszelkiego rodzaju napisy pojawiające się w tle paneli ulubionych mang? Wszystkie te wyrazy mają swoje znaczenie i nie zawsze mowa tu o prostych odgłosach zwierząt i przedmiotów. Japońskie onomatopeje zajmują szczególne miejsce w języku i są bardzo często używane nie tylko w popkulturze, ale również na co dzień w zwyczajnej rozmowie. Na tej prelekcji dowiecie się, że powtórzenia nie są takie straszne i staniecie się krok dalej od bycia “pera pera” w języku japońskim!
Czas trwania: 1 h
Nie samym buddyzmem człowiek żyje, czyli duchy, wiedźmy i szamani w Birmie. Nie obędzie się też bez natów, których celem jest uprzykrzanie życia dorosłych i ogrów, którymi straszy się dzieci.
Czas trwania: 1 h
Prawdopodobnie widząc słowo „dyktator” prędzej dopasowałbyś je do Korei Północnej niż do Korei Południowej. Z teraźniejszej perspektywy miałbyś jak najbardziej rację. Łatwo jednak zapomnieć, że południowokoreańska demokracja jest nadal młoda i nieodległe są czasy, gdy społeczeństwo musiało oddolnie o nią walczyć. Przez czterdzieści lat po wyswobodzeniu Korei z okupacji japońskiej zarówno północą, jak i południem półwyspu koreańskiego rządziła prawie bez przerw władza autorytarna. Ta na południu wyróżniała się jednak, zamiast jednym, trzema nazwiskami: Rhee, Park i Chun. Za pomocą krótkiej analizy życiorysów tej trójki, ich dokonań, a także zbrodni spróbujemy się zastanowić co tak naprawdę kierowało ich polityką: dobro społeczeństwa, czy pogoń za władzą.
Czas trwania: 1 h
Co ma wspólnego miotła, trochę magii i Japonia? Okazuje się, że całkiem sporo, bo miotła jest elementem magicznym, który towarzyszy Japończykom od momentu narodzin aż do śmierci i jest zaskakująco często pomijana przez to, że jest przedmiotem codziennego użytku.
Czas trwania: 1 h
Po japońsku 龍 (ryū), po chińsku 龙 (Lóng), po koreańsku 용 (yong). Smoki są jednym z najbardziej kultowych mistycznych zwierząt, które podbijają serca niezależnie od wieku. W końcu nie bez przyczyny jest on też przedstawicielem Ryuconu! Te stworzonka pojawiają się nie tylko w europejskich opowieściach mówionych dzieciom na dobranoc, ale są też elementem historii krajów Dalekiego Wschodu, różnią się jednak znacznie od tych znanych nam na naszych terenach. Tutaj sieją postrach i zniszczenie, jednak w Azji są oznaką harmonii, mądrości, a nawet nawiązują do rodziny cesarskiej. Wraz z tą prelekcją poznamy trochę różnic, opowieści i najsławniejszych smoków pojawiających się w kulturze azjatyckiej.
Czas trwania: 1 h
Bomba atomowa jawi nam się jako temat smutny i poważny. Nic zresztą dziwnego, gdyż wydarzenia w Hiroszimie i Nagasaki to kolebka generacyjnej traumy. Traumy, którą Japończycy wyrażają i o której rozmawiają w specyficzny sposób. Na mojej prelekcji dowiecie się jak przedstawiana jest kwestia bomby atomowej w mandze oraz anime oraz na czym polega specyfika tych przedstawień. Jeśli jesteście ciekawi w jaki sposób kwestie Hiroszimy, Nagasaki i motyw bomby atomowej poruszane są japońskiej popkulturze zapraszam na moją prelekcję.
Czas trwania: 1 h
Korea Południowa jest krajem znanym ze swojego zaawansowanego poziomu technologii. Prawie każdy jej obywatel korzysta z Internetu, a co za tym idzie oprócz możliwości zwiększają się także zagrożenia płynące z jego użytkowania. Wymiana poglądów na popularnych, zapewniających anonimowość forach umożliwiła w ostatnich latach rozwinięcie się radykalizmów, które obecnie dochodzą do głosu nie tylko w zamkniętych społecznościach. Ten wzbudzający niepokój trend możemy zaobserwować także w innych krajach. Tym razem jednak, zamiast analizy bliższych nam stron internetowych zastanowimy się nad tym jak fora takie jak Ilbe, Megalia, czy Womad w ostatniej dekadzie wpłynęły na południowokoreańskie społeczeństwo i przeniosły to co powinno zostać w sieci do rzeczywistości.
Czas trwania: 1 h
Przegryw – polska innowacja językowa oznaczająca stan kogoś niezaradnego życiowo, o niskim statusie materialnym, nieposiadającego żadnych sukcesów w życiu zawodowym bądź osobistym. Jak to się dzieje, że podobne określenia na dany stan bądź osoby powstają w kulturach na drugim końcu globu? Czym różnią się te terminy a na ile są do siebie podobne? Jak to jest, że z jednej strony ktoś może być zakompleksionym typkiem a z innej groźnym ekstremistą? Pomagać czy potępiać? Co myślą osoby nazywane danymi terminami? Co kryje się wewnątrz tych różnych pigułek? W jaki sposób rewolucje industrialna, cyfrowa i seksualna mogły wpłynąć na wchodzenie w dorosłość młodych i funkcjonowanie relacji damsko-męskich? Jakich przerażających czynów najbardziej ekstremistyczne jednostki mogą się dopuszczać i w jaki sposób można przeprowadzić rewolucję… na leżąco?
Czas trwania: 1 h
Lubisz kryminały? Filmy i seriale o detektywach, którzy usilnie usiłują złapać sprawców? A może interesuje cię “true crime”? Jeśli tak, to ten panel jest dla ciebie! Opowiem na nim o pierwszej serii morderstw, która miała miejsce w latach 80 w Korei Południowej, a następnie pokażę, w których kdramach i filmach wykorzystano jej elementy.
Czas trwania: 1 h
Obecnie w kpopie jest dużo członków grup z Japonii, wiele piosenek koreańskich wydawanych jest dodatkowo w wersji japońskiej, a czasami wydaje się nawet single od razu po japońsku. Mówi się, że Japonia jest jednym z największych rynków kpopu. Skąd wzięła się tak duża popularność w Japonii? Dlaczego tyle idoli umie mówić po japońsku? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie podczas powyższej prelekcji!
Czas trwania: 1 h
Koreańczycy kochają odwiedzać wyspę Jeju na wakacje albo krótki wyjazd weekendowy. Nawet Saebyeok z serialu Squid Game właśnie tam chciałaby pojechać. Ale Jeju to nie tylko słoneczna pogoda, niebieskie niebo i świetna atmosfera. Jeju ma swoją kompletnie odrębną od półwyspu, ale wcale nie mniej rozwiniętą kulturę, mitologię i język. Jeśli chcesz się dowiedzieć jaką, to właśnie prelekcja dla Ciebie!
Czas trwania: 1 h