Blok Koreański

BLOK KOREAŃSKI

Jak się czyta koreański alfabet? Dlaczego akurat on? Jak najlepiej uczyć się samemu? Krótkie wprowadzenie do języka koreańskiego będzie idealnym punktem startowym dla osób, które chcą zacząć naukę. Wystarczy przynieść długopis!

Czas trwania: 1 h

BTS w 2022 to potężna globalna marka, ale nie zawsze tak było. Przyjrzyjmy się ich drodze od początku – jak pojawili się na scenie k-popowej, a stamtąd weszli na rynek światowy; jak na niego wpłynęli, ale też jaki był jego wpływ na nich.

Czas trwania: 1 h

Poznaj specyfikę koreańskiego rynku muzycznego – ten panel pozwoli ci zrozumieć, jak działają programy muzyczne, koreańskie charty oraz wyjaśni fakty i mity związane z przemysłem k-popowym.

Czas trwania: 1 h

Koreański hip-hop cieszy się niemałą popularnością wśród fanów k-popu – jednak nie każdy zna jego początki w Korei. Na tym panelu poznasz historię KHH oraz dowiesz się więcej o artystach tego nurtu, oraz zjawiskach, które wpłynęły na ukształtowanie się tego gatunku, tak, jak znamy go dzisiaj.

Czas trwania: 1 h

Większość osób wie, że Korea Północna ma broń atomową. Część wie nawet, że ma obozy reedukacyjne. Ile osób wie jednak, że ma też stronę internetową, Twittera i konto na Tiktoku? Nie jest to, oczywiście, przywilej każdego obywatela KRLD, nie każdy może zostać twarzą reżimu!

Czas trwania: 1 h

Sprawdź, jak dobrze znasz k-pop i spróbuj swoich sił w naszym quizie! Czekają cię różne konkurencje i różne poziomy trudności w odgadywaniu koreańskich piosenek. By wziąć udział w zabawie, musisz posiadać smartfon z dostępem do Internetu.

Czas trwania: 1 h

Czy zastanawialiście się kiedykolwiek, kto stoi za waszymi ulubionymi k-popowymi utworami? W tym panelu poznacie największe teamy producenckie działające w Korei i dowiecie się więcej o funkcjonowaniu rynku muzycznego.

Czas trwania: 1 h

Prawdopodobnie widząc słowo „dyktator” prędzej dopasowałbyś je do Korei Północnej niż do Korei Południowej. Z teraźniejszej perspektywy miałbyś jak najbardziej rację. Łatwo jednak zapomnieć, że południowokoreańska demokracja jest nadal młoda i nieodległe są czasy, gdy społeczeństwo musiało oddolnie o nią walczyć. Przez czterdzieści lat po wyswobodzeniu Korei z okupacji japońskiej zarówno północą, jak i południem półwyspu koreańskiego rządziła prawie bez przerw władza autorytarna. Ta na południu wyróżniała się jednak, zamiast jednym, trzema nazwiskami: Rhee, Park i Chun. Za pomocą krótkiej analizy życiorysów tej trójki, ich dokonań, a także zbrodni spróbujemy się zastanowić co tak naprawdę kierowało ich polityką: dobro społeczeństwa, czy pogoń za władzą.

Czas trwania: 1 h

Trot to już prawie stulatek, ale pomimo swego sędziwego wieku wcale nie zanosi się, żeby szybko miał się udać na emeryturę. Jakie były jego początki, rozwój i czemu zawdzięcza swój sukces? Odpowiedzi na te pytania poszukamy w trakcie prelekcji.

Czas trwania: 1 h

Podczas prelekcji skupimy się na Hansik Segyehwa Ch-ujin, kampanii rządu Korei Południowej, której celem jest wypromowanie kuchni koreańskiej na świecie. Przyjrzymy się założeniom kampanii, działaniom podejmowanym w jej ramach i ocenimy jej dotychczasową skuteczność.

Czas trwania: 1 h

Korea Południowa jest krajem znanym ze swojego zaawansowanego poziomu technologii. Prawie każdy jej obywatel korzysta z Internetu, a co za tym idzie oprócz możliwości zwiększają się także zagrożenia płynące z jego użytkowania. Wymiana poglądów na popularnych, zapewniających anonimowość forach umożliwiła w ostatnich latach rozwinięcie się radykalizmów, które obecnie dochodzą do głosu nie tylko w zamkniętych społecznościach. Ten wzbudzający niepokój trend możemy zaobserwować także w innych krajach. Tym razem jednak, zamiast analizy bliższych nam stron internetowych zastanowimy się nad tym jak fora takie jak Ilbe, Megalia, czy Womad w ostatniej dekadzie wpłynęły na południowokoreańskie społeczeństwo i przeniosły to co powinno zostać w sieci do rzeczywistości.

Czas trwania: 1 h

Lubisz kryminały? Filmy i seriale o detektywach, którzy usilnie usiłują złapać sprawców? A może interesuje cię “true crime”? Jeśli tak, to ten panel jest dla ciebie! Opowiem na nim o pierwszej seri morderstw, która miała miejsce w latach 80 w Korei Południowej, a następnie pokażę, w których kdramach i filmach wykorzystano jej elementy.

Czas trwania: 1 h

Kilka lat temu koreańską pielęgnacja cery zrewolucjonizowała świat beauty – jednak czy kluczem do sukcesu jest rzeczywiste wykonywanie skomplikowanych dziesięciu kroków codziennie? Z tego panelu dowiesz się, jak skutecznie i nieszkodliwie stosować koreańską pielęgnację oraz jakich kosmetyków używać, by nie zbankrutować i cieszyć się zdrową cerą!

Czas trwania: 1 h

Koreańska kuchnia dworska – kiedyś i dziś

Czas trwania: 1 h

Obecnie w kpopie jest dużo członków grup z Japonii, wiele piosenek koreańskich wydawanych jest dodatkowo w wersji japońskiej, a czasami wydaje się nawet single od razu po japońsku. Mówi się, że Japonia jest jednym z największych rynków kpopu. Skąd wzięła się tak duża popularność w Japonii? Dlaczego tyle idoli umie mówić po japońsku? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie podczas powyższej prelekcji!

Czas trwania: 1 h

Koreańczycy kochają odwiedzać wyspę Jeju na wakacje albo krótki wyjazd weekendowy. Nawet Saebyeok z serialu Squid Game właśnie tam chciałaby pojechać. Ale Jeju to nie tylko słoneczna pogoda, niebieskie niebo i świetna atmosfera. Jeju ma swoją kompletnie odrębną od półwyspu, ale wcale nie mniej rozwiniętą kulturę, mitologię i język. Jeśli chcesz się dowiedzieć jaką, to właśnie prelekcja dla Ciebie!

Czas trwania: 1 h

Zanurz się głęboko w awangardzie południowokoreańskiej sceny muzycznej i jej futurystycznych, unikalnych dźwiękach, inspirowanych takimi gatunkami jak hyperpop, synth wave, dreampop czy electro pop. Odkryj ponad 20 nowych artystów i zupełnie nowe brzmienia!

Czas trwania: 1 h