Bezpieczeństwo i profilaktyka

Bezpieczeństwo i profilaktyka na konwencie Ryucon 2024

I - Budynek

 1. Tauron Arena Kraków jest największą halą widowiskowo-sportową w Polsce. Każda impreza odbywająca się na obiekcie, w tym także Ryucon, musi spełniać wszelkie wymogi BHP oraz PPOŻ.
 2. Obiekt jest monitorowany 24/7 .
 3. TAURON Arena wyposażona jest w klimatyzację. Będzie ona uruchomiona przez cały czas trwania konwentu.
 4. W przypadku wystąpienia jakiegokolwiek zagrożenia kieruj się oznaczonymi drogami ewakuacyjnymi do najbliższego wyjścia.

II - Wolontariusze

 1. Dzięki fundacji “Shenlong”, ponad 80 wolontariuszy będzie czuwać nad prawidłowym przebiegiem i zabezpieczeniem imprezy.
 2. Każdy wolontariusz otrzyma umowę o wolontariacie oraz zaświadczenie o odbyciu wolontariatu.
 3. Każdy wolontariusz otrzyma wyżywienie wraz z noclegiem.
 4. Dyżury wolontariuszy nie przekroczą łącznie 18 godzin w trakcie 3 dni konwentu.
 5. W trakcie godzin dyżuru wolontariusze bedą dla Was rozpoznawalni dzięki specjalnym koszulkom z logiem Ryuconu oraz specjalnym identyfikatorom.
 6. W razie jakichkolwiek problemów i pytań około kadrowych proszę pisać na helperzy@funcube.pl

III - Organizacja

 1. Nasz skład organizatorski liczy ponad 20 osób. Każdy z organizatorów będzie charakteryzował się odpowiednim kolorem opaski oraz koszulką z logiem Ryuconu (inną niż wolontariusz).
 2. Nad bezpieczeństwem imprezy czuwać będzie profesjonalna agencja ochrony, której skład liczyć będzie około 40 pracowników. Ochrona będzie sprawdzać bagaże każdej osoby wchodzącej na teren imprezy, a także regularnie będzie patrolować wszystkie miejsca, w których odbywać się będą atrakcje konwentowe.
 3. Teren konwentu będzie zabezpieczony przez dwa profesjonalne patrole medyczne. Dodatkowo znajdziecie punkt medyczny oraz w pełni wyposażoną karetkę, co znacznie ułatwi wszelką pomoc i akcje ratunkowe na wypadek wystąpienia zagrożenia życia lub zdrowia.
 4. Każda osoba nieletnia jest zobowiązana do posiadania zgody rodzica, aby mogła wejść na konwent. Wzór zgody rodzica możecie znaleźć na naszej stronie internetowej: LINK
 5. Na głównej płycie TAURON Areny Kraków znajdować się będzie tylko scena wraz z trybunami. Pomieszczenie to jest wystarczająco dobrze odizolowane, aby hałas nie wpływał na dyskomfort pracy wystawców (którzy będą zlokalizowani na Małej Hali i korytarzu wokół Dużej Areny) oraz nadmierny szum w salach atrakcyjnych.
 6. Podczas konwentu zostanie uruchomiony telefon zaufania, pod którym będziecie mogli skontaktować się z wykwalifikowaną osobą w zakresie psychologii.
 7. Konwent odbywa się w Lipcu. Istnieje ryzyko bardzo wysokich temperatur na zewnątrz budynku. Aby uniknąć zbyt długiego stania w słońcu uruchomimy dla Was kilkanaście stanowisk akredytacyjnych. Dodatkowo w Piątek 5 Lipca w godzinach 12-16 będzie uruchomiona pre-akredytacja. Wszystkie osoby, które zakupią bilet przed konwentem, będą mogły odebrać opaskę także w tych godzinach przed rozpoczęciem konwentu.
 8. Na teren konwentu można wnosić wodę oraz własne napoje bezalkoholowe, aby ułatwić Wam możliwość odpowiedniego nawadniania się.
 9. Obowiązuje całkowity zakaz wnoszenia na teren imprezy: alkoholu, substancji psychoaktywnych oraz niebezpiecznych narzędzi. Napoje niskoprocentowe dostępne są do nabycia na miejscu jedynie w wyznaczonych strefach i dla osób pełnoletnich.
 10. Wszystkie ważne numery telefonów, w tym do ochrony oraz medyków, znajdziecie na odwrocie identyfikatora, który otrzyma każdy z uczestników.

IV - Uczestnicy

Nawet najlepiej zorganizowana i zabezpieczona impreza, nie wykluczy wystąpienia zdarzeń losowych, lub nieodpowiedniego zachowania innych osób. Bardzo ważne jest, aby każdy z Was był uważny i dbał o siebie. Pragniemy podzielić się z Tobą kilkoma wskazówkami, które sprawią, że poczujesz się bezpieczniej.

 1. Nie pozostawiaj otwartych napojów oraz jedzenia bez opieki.
 2. Nie zabieraj ze sobą żadnych przedmiotów, którymi możesz wyrządzić krzywdę.
 3. Postaraj się przyjść na konwent z zaufaną osobą.
 4. W przypadku zaobserwowania niepokojącego incydentu, natychmiast zgłoś go do pracowników ochrony, wolontariuszy lub organizatorów.
 5. Jeśli zauważysz, że dojdzie do sytuacji, w której ktoś obok ciebie poczuje się źle, lub wystąpi sytuacja zagrażająca życiu to jak najszybciej poinformuj o tym patrol medyczny, lub udaj się do punktu medycznego.
 6. Może się zdarzyć, że jakaś sytuacja, z którą spotkasz się podczas Ryuconu wywoła u Ciebie duży dyskomfort psychiczny. Nie wahaj się zadzwonić na telefon zaufania, lub poprosić o pomoc osobę z  ochrony lub organizacji.
 7. Konwent trwa 3 dni (łącznie 29 godzin) i będzie w nim uczestniczyć kilka tysięcy osób. Może się zdarzyć, że przebywanie w tak dużej grupie ludzi przez tak długi czas doprowadzi do Twojego przemęczenia. W celu zapobiegnięcia takim sytuacjom, zachęcamy do udania się w miejsca, gdzie przebywać będzie mniej ludzi i będzie ciszej. Bezpośrednio przy TAURON Arenie znajdziecie strefę Arena Garden, gdzie znajdują się foodtrucki wraz z miejscami do siedzenia. Tuż za Arena Garden znajduje się z kolei Park Lotników Polskich, który jest doskonałym miejscem relaksu dla mieszkańców Krakowa.
 8. Ustaw w swoim telefonie numer ICE (In Case of Emergency). Wystarczy, że przed nazwą kontaktu w telefonie dopiszesz te 3 litery! ICE to numer telefonu z jakim należy się skontaktować, gdy tobie przydarzy się jakiś wypadek.
 9. Nie przyczyniaj się do rozpowszechniania dezinformacji. Żyjemy w czasach, w których obieg informacji jest niemal błyskawiczny. Sianie dezinformacji może doprowadzić do wielu przykrych i niebezpiecznych wydarzeń jak np. niepotrzebna panika, czy strach. Jeśli usłyszysz jakąś plotkę i chcesz ją rozpowszechnić, upewnij się, że jest ona prawdziwa. Zawsze możesz zaczerpnąć informacji u organizatorów, czy odpowiednich służb, które będą na konwencie.
 10. Pamiętaj o tym, że w razie jakiegoś nieszczęśliwego wypadku, najważniejsze jest zdrowie i bezpieczeństwo osoby poszkodowanej. Jeśli znasz tą osobę, to BEZ JEJ WYRAŹNEJ ZGODY nigdy nie rozpowszechniaj imienia, nazwiska, pseudonimu. Miej na uwadze to, że możesz narazić taką osobę na dodatkowy stres,  w sytuacji kiedy najważniejszym aspektem jest jak najszybszy powrót do zdrowia.
 11. Cosplay to nie przyzwolenie! Jeżeli doceniasz wkład i umiejętności osoby w cosplayu i chciałbyś zrobić z nią zdjęcie lub uścisnąć dłoń, zawsze zapytaj tą osobę o zgodę!
 12. Pamiętaj o prawidłowym odżywianiu i nawadnianiu. Wszyscy wiemy, że na konwencie spotkacie wielu znakomitych ludzi i spędzicie czas na wciągających atrakcjach, które mogą Was pochłonąć na kilka godzin. Nie zapominaj w tym czasie o regularnym spożywaniu posiłków, a przede wszystkim o odpowiednim nawadnianiu organizmu. Temperatura w Lipcu w Krakowie może przekroczyć nawet 30 stopni.