III Najemny Oddział Piechoty Japońskiej

symbol-TNOPJ

WYSTAWA 

Wystawa ceramiki, broni i przedmiotów codziennego użytku. Prezentowane przedmioty zostały w większości wytworzone ręcznie i są w pełni użytkowe.

 

Piątek

18.00 Historia herbaty Japońskiej [Sala Trzeciego Najemnego Oddziału Piechoty Japońskiej]
Herbata japońska czyli o najważniejszym co doprowadziło do herbacianej ceremonii a także o fundamentach ceremonii słów parę.

 

 

19.00 Wako – japońscy piraci [Sala Trzeciego Najemnego Oddziału Piechoty Japońskiej]
To prawda, że średniowieczna Japonia nie słynie z podbojów morskich czy zapędów kolonizatorskich. Jednak ze względu na wyspiarskie położenie żeglowanie w Japonii jest nieuniknione, podobnie jak morskie zbójectwo. Piraci Wako w XIII i XVI w stanowili prawdziwą plagę, wielokrotnie łupiąc wybrzeża Chin i Korei w zasadzie paraliżując handel na wschodnich wybrzeżach Azji.

 

20.00 Historia ubioru i tkanin Japońskich [Sala Trzeciego Najemnego Oddziału Piechoty Japońskiej]
Celem niniejszej prelekcji jest przedstawienie szczególnej formy sztuki użytkowej, jaką jest ubiór w czasach średniowiecznej Japonii. Wyjątkowość tej sztuki można rozpatrywać w wielu aspektach. Przede wszystkim sam sposób tworzenia tkanin, później szycia z nich strojów, ich bogactwo i precyzja zasługują na szczególną uwagę. Niektóre z technik tworzenia tkanin oraz ich zdobienia, opisane w niniejszej prelekcji, sklasyfikowano i objęto ochroną UNESCO jako Niematerialne Zabytki Kultury Japonii, dzięki czemu owa sztuka rzemieślnicza rozwija się również współcześnie.
Podczas prelekcji zostanie wykonany pokaz ubierania stój jaki noszono w Japonii w XVIIw.

Sobota

 

 

10.00 Warsztaty malowania tuszem „sumi-e” [Sala Trzeciego Najemnego Oddziału Piechoty Japońskiej]
Sumi-e jest jednym ze stylów sztuki japońskiej, nawiązującego do malarstwa oraz kaligrafii. Artysta posługuje się pędzlem i czarnym tuszem, przedstawiając najczęściej typowe dla japońskiej sztuki motywy takie jak: bambus, kwiaty śliwy i wiśni, orchidee, chryzantemy. Jest to doskonałe ćwiczenie relaksacyjne, pobudzający wyobraźnię. Jest to sztuka, która najlepiej ukazuje iż talent nie jest tu najważniejszy, lecz ekspresja, pewność ręki i spokój ducha.

 

 

11.00 Ashigaru [Sala Trzeciego Najemnego Oddziału Piechoty Japońskiej]
Samurajowie to elitarna jazda i wojownicy japońscy, którzy niepodzielnie panowali na polach bitew państwa wschodzącego słońca Ale to lekka piechota Ashigaru rozwinięta XIV i XVw. Przyczyniła się do zmiany sposobu prowadzenia wojny z „honorowych pojedynkach” na „wojnę totalną”. Poznaj ich historię.

 

 

12.00 Magiczne stworzenia Japonii [Sala Trzeciego Najemnego Oddziału Piechoty Japońskiej]
Przedstawienie i omówienie magicznych stworzeń pojawiających się w japońskiej mitologii i legendach.

 

 

13.00 Warsztaty kumihimo [Sala Trzeciego Najemnego Oddziału Piechoty Japońskiej]
Sznury i taśmy są znane i używane od początku istnienia ludzkości. Chodź główiny cel ich tworzenia jest utylitarny, to odpowiednio wykonane stanowią także dekorację. Sznury kumihimo wykorzystywane były w kostiumach teatralnych, dworskich strojach czy też do obwiązywania pasów obi (obiage ) lub jako taśmy wiązane przy mieczach (sageo) Do wyplecenia szura kumihimo, potrzebny jest warsztat marudai. Zapraszamy wszystkich chętnych do wzięcia udziału w warsztatach i stworzeniu własnego kumihimo w tradycyjny sposób.

 

 

14.00 Turniej walki mieczem (broń bezpieczna) [Main]
Zapraszamy wszystkich do spróbowania sił w walce mieczem. To dyspozycji uczestników oddajemy broń bezpieczną (miecze otulinowe), rękawice oraz kaski ochronne. Pojedynki uczestników będą odbywać się w formie turnieju.

 

 

16.00 Pokaz i trening sztuk walki [Main]
Combat Aikido - Krav Maga i Aikido w jednym. Współczesne formy technik dostosowane do realnych zagrożeń. Zapraszamy na krótkie przedstawienie stylu, następnie część pokazową zawierającą demonstrację technik poprzez ataki napastników wyposażonych w podstawowe bronie stylu Aikido, układy form Kata oraz przykładowy trening Combat Aikido i naukę wybranych technik.

 

17.00 Tameshigiri [Main]
Nowo wykuty miecz musiał zostać przetestowany. Dawniej test wykonywano przecinając ciała skazanych na śmierć przestępców lub jeńców wojennych. Obecnie ich rolę zastąpiły maty ze słomy ryżowej nasączone wodą, tak aby ich gęstość przypominała gęstość ciała ludzkiego

 

 

17:30 Pokaz mody okresu Azuchi-Momoyama [Main]
Przedstawienie w jaki sposób ubierali się mężczyźni i kobiety w okresie średniowiecznej Japonii. Co było charakterystycznymi elementami stroju, jak się one zmieniały w zależności od warstwy społecznej do której się należało i aktualnej okazji.

 

 

18.00 Kamizumo (papierowe sumo) [Sala Trzeciego Najemnego Oddziału Piechoty Japońskiej]
Zapraszamy do zabawy w walki papierowymi sumo. Uczestnicy samodzielnie wykonają swoich papierowych championów, a następnie stoczą emocjonujące pojedynki na specjalnie przygotowanej arenie.