Instytut Bliskiego i Dalekiego Wschodu

 

Studenci Instytutu Bliskiego i Dalekiego Wschodu serdecznie zapraszają na specjalnie przygotowane atrakcje o państwach azjatyckich! Przygotowaliśmy dla Was także stoisko na którym będziecie mieć okazję przymierzyć azjatyckie stroje, wylosować wróżbę omikuji i porozmawiać z nami o Studiach Azjatyckich na Uniwersytecie Jagiellońskim. Instytut Bliskiego i Dalekiego Wschodu UJ powstał w 2000 roku i od tamtego czasu promuje badania nad Azją w Polsce. Kierunek Studia Azjatyckie został nagrodzony w 2016 roku tytułem "Studia z Przyszłością". Instytut oferuje szeroki zakres przedmiotów o krajach azjatyckich i wciąż się rozwija. Jesteście ciekawi, o czym się uczymy i czy warto u nas studiować? Zapraszamy na prelekcje i stoisko IBiDW UJ!

 

Japonia – świat matsuri (Joanna Dymarska)

Festiwale, święta, obchody – w dużym stopniu z nich słynie Japonia. Szacuje się, że rocznie ma miejsce ok. 200.000 różnych wydarzeń! Ich zróżnicowanie sprawia, że każdy może znaleźć coś dla siebie. Zaczynając od festiwali religijnych, przez szkolne, skupiające się na ogniu, śniegu czy płaczących dzieciach. Podczas prelekcji przyjrzymy się najbardziej widowiskowym, tradycyjnym i zabawnym wydarzeniom w Japonii.

 

Gdzie to światło?”- czyli jak zrobić dobrze prezentacje cosplayową (Alice)

Wieki dobierania muzyki, pisanie scenariusza, a następnie tylko kilka godzin na próby przed wielkim show, ponieważ większość naszego teamu jest z drugiego końca Polski… Brzmi znajomo? W takim razie to panel dla Ciebie! A jeżeli nie, a mimo to jesteś zainteresowany jak wygląda życie cosplayera tuż przed występem to zapraszam! Pomogę zbudować prezentacje, która się spodoba, powiem czego unikać oraz jak zachowywać się na scenie!

 

Bo piękne są tylko dziewczyny w 2D” – wirtualna miłość w Japonii (Wiktoria Tarnowska)

Happy waifu is happy laifu” głosi stare przysłowie japońskich mędrców. No bo na co komu pełen wad partner w 3D, skoro idealna dziewczyna lub chłopak są na wyciągnięcie ręki, żyjąc w naszych telefonach i komputerach. Japonia przoduje w produkcji różnego rodzaju gier i gadżetów, mając wypełnić pustkę w sercach złaknionych odrobiny bliskości. Jeśli chcecie się dowiedzieć na co zdążyli już wpaść pomysłowi mieszkańcy Kraju Kwitnącej Wiśni – zapraszam!

Czarujące, przystojne, utalentowane - słów kilka o teatrze takarazuka (Wiktoria Tarnowska)

Część dziewczyn marzy o szlachetnym i pięknym rycerzu na białym koniu. Inne śnią o szarmanckim i tajemniczym dziedzicu wielkiej fortuny. Jeszcze inne pragną łobuza o wielkim i kochającym sercu. W Japonii są miejsca, gdzie przynajmniej część z tych pragnień spełnia się na scenach teatru. Jednak może nie do końca tak jakbyśmy tego chciały, ponieważ zarówno piękne bohaterki jak i pociągający bohaterowie grani są przez… kobiety! Jeżeli ta informacja wzbudziła w Was jeszcze większą ciekawość i chcecie się dowiedzieć trochę więcej o japońskim teatrze Takarazuka – serdecznie zapraszam!

 

Od Księcia Genjiego do Shounen Jumpa – historia i korzenie mangi (Tatsumaki)

Czy japoński komiks to zupełnie współczesny wynalazek? Co spowodowało, że wygląda w taki, a nie inny sposób? Zapraszam Was w podróż po japońskiej sztuce, literaturze i kulturze popularnej na przestrzeni tysiąca lat! Podczas prelekcji przeanalizujemy, które elementy z dzisiejszej mangi można odnaleźć już w dawnych dziełach okresu Heian; co było obecne w Japonii, a co przywieźli ze sobą obcokrajowcy; i wreszcie - co spowodowało, że manga jest wszechobecna w Japonii.

 

Czego pragną kobiety? – Historia Boys Love (Tatsumaki)

Każdy słyszał chociaż raz o tytułach z gatunku Boys Love lub yaoi. Nie tylko w Japonii można znaleźć kobiety zaczytane w historiach o pięknych chłopcach. Skąd jednak wziął się fenomen mang o panach kochających panów? Jaką potrzebę społeczną zaspokaja ten produkt popkultury? Czy panowie też czytają mangi BL? Jak ma się do tego wszystkiego społeczeństwo LGBT? Jeśli jesteś ciekawy/a historii i korzeni mang Boys Love – serdecznie zapraszam na panel!

 

One does not simply go to Japan… Cała prawda o stypendiach! (Tatsumaki)

Myślicie o wyjeździe do Japonii? A co powiecie na stypendium? Podczas panelu pokażę Wam krok po kroku, na czym polega wyjazd stypendialny – od aplikowania, przez przygotowania, aż do powrotu do Polski! Zastanawiacie się, jak wyglądają zajęcia na japońskiej uczelni? Co warto ze sobą zabrać z Polski? Gdzie pojechać i czym? Uwaga! Informacje przydatne także na krótsze i dłuższe wyjazdy! ;)

 

Językowy zawrót głowy! (Tatsumaki, Dorota Kluba, Gosia Chrapek, Klaudia Klimek)

Każdy z nas spotkał się raz w życiu z powiedzeniem "mówić po chińsku", co oznacza niezrozumiałą wypowiedź. Czy języki dalekowschodnie rzeczywiście takie są? Język chiński, japoński i koreański znajdują się w grupie najtrudniejszych języków świata, a hindi trudnością dorównuje językowi polskiemu! Zobacz jakie różnice i podobieństwa dzielą te języki i przekonaj się, czy rzeczywiście są takie straszne, jak je malują… ;)