Animelogia

Animelogia to audycja internetowa, która mniej lub bardziej cyklicznie płodzi jedyne rejestrowane przy użyciu mikrofonów spotkania o tematyce mangi, anime i popkultury. Wszystko to odbywa się w specjalnie do tego celu przygotowanym wirtualnym studiu, które znajduje się mniej więcej pośrodku drogi z północnych lasów Yoitsu, a Neo-Wenecją. Każda audycja pozbawiona jest wartości merytorycznych, ale nadrabia to barwną grupą prowadzących pseudo-krytyków. Jeżeli więc o anime lubisz nie tylko rozmawiać, lecz także słuchać to dobrze trafiłeś. Poza audycją możesz również sięgnąć tutaj po recenzje lub publicystykę, a obie te formy przybierają kształt materiałów video. Gdy tak poważne zajęcie nas nudzą zmieniamy się w poważnych twórców atrakcji by umilić czas sobie jak i innym.

PIĄTEK

17:00 – 18:00 Pomieszana screenówka (Tomek)

Jeśli lubisz odgadywać anime po obrazku lub zwykłe screenówki zaczęły Cię nużyć to ten konkurs jest właśnie dla Ciebie. Twoim zadaniem będzie rozpoznanie anime po zrzucie ekranu, lecz nie wszystko będzie na swoim miejscu.

 

18:00 – 19:00 Rozpoznaj anime po opisie (Tomek)

Jesteś dobrą duszą, która przypomni anonkowi tytuł bajki oglądanej za dzieciaka? Czy dasz radę rozpoznać serię po strzępkach informacji wyciągniętych z lekko szwankującej pamięci użytkowników Internetu? Jeśli chcesz spróbować swoich sił zapraszam. Dobra zabawa gwarantowana!

 

19:00 – 20:00  1z10 ( L3siu)

Teleturniej edukacyjny z japońskiej branży animowanej, bajek oraz mang. Prowadzącym jest Tadeusz Sznuk (lub zastępcy). Program opiera się na brytyjskim formacie Fifteen to One według pomysłu Johna M. Lewisa.

 

20:00 – 22:00 Openingi i Endingi dla Hipsterów (L3siu)

Wałkowany na każdym konwencie konkurs polegający na rozpoznawaniu openingów i endingów. Różnica jest taka, że ilość punktów, które otrzymacie zależy wyłącznie od popularności serii, z której pochodzą. Dlatego za przykładowe “Guren no Namida” z Shingeki no Bahamut można otrzymać tylko jeden punkt, a za “Euphoria” z Aria the Natural już trzy.

 

22:00 – 23:00 O co chodzi w shoujo (Daria)

Myślisz, że mangi shoujo to tylko oderwane od rzeczywistości romanse szkolne? Nic bardziej mylnego! Shoujo to złożona kategoria estetyki, w skład której wchodzą fascynujące i filozoficzne opowieści o seksie, narkotykach, aborcji, samobójstwach, trudach miłości, a przede wszystkim o odnajdywaniu siebie - zarówno przez bohaterów mangi, jak i przez samą czytelniczkę. Na tym panelu przeanalizujemy sobie shoujo od czasów przed drugą wojną światową, poprzez liryczne ilustracje, wielką kobiecą rewolucję lat 70-tych, minimalizm lat 80-tych oraz zastanowimy się, jak to wszystko wpłynęło na współczesne shoujo, które zdaje się, utknęły w martwym punkcie. Zapraszam!

 

23:00 – 00:00 Romanse w anime: co w nich lubimy, a co nas denerwuje? (Daria, Madzia)

Uwielbiasz romansidła? A może często czujesz, że relacje między bohaterami w anime są nierealne i pozbawione elementarnej logiki? Na tym panelu przedstawimy wam wiele złych schematów, ale także zaprezentujemy kilka romansowych perełek.

SOBOTA

00:00 – 01:00 Wiedzówka z postaci (Zubek)

Milion tych samych bajek, milion tych samych twarzy. Umiesz je rozpoznać i nazwać? Sprawdź ilu bohaterów zapamiętałeś!

 

01:00 – 02:00 Panel o Anisongowym Industry i nie tylko (L3siu)

W jaki sposób opening znajduje się w Twojej ulubionej bajce? Jak przewidzieć, kto zrobi utwór do nowo zapowiedzianej bajki?  Skąd wzięły się takie wejściówki? Postaram się o wszystkim wam opowiedzieć. Do tego dużo ciekawostek o najpopularniejszych zespołach i wokalistach.

 

02:00 – 06:00 Sleeping with Hinako (Animelogia)

Lepiej się śpi ze słodką dziewczynką blisko siebie prawda? Taką która otuli nas kołderką, szepnie słodkie “oyasumi” i potrzyma za rączke. Taka właśnie jest Hinako. Przyjdź na 4h panel wypełniony miłością do snu.

 

06:00 –  08:00 Rysowane kalambury (Madzia)

Klasyczne kalambury. Trzyosobowe drużyny, półtorej minuty czasu by narysować swojej drużynie dane anime.

 

08:00 – 09:00 Panel o rynku mangowym w Polsce na przestrzeni lat (Madzia)

Czy pierwszą mangą w Polsce na pewno było “Aż do nieba”?  Czy “Sword Art Online” na pewno było pierwszą polską light novel? Kiedy do Polski trafił “Dragon Ball” i czy warto kupować jakiekolwiek polskie tytuły? Jeżeli chcesz znać odpowiedź na te pytania to zapraszam.

 

09:00 – 10:00  Projekty postaci - czyli kiedy coś poszło nie tak (Wulgi)

Mieliście tak kiedyś, że Wasze ulubione projekty postaci z mang, gry, a może light novel zostały mocno zniekształcone w adaptacji anime lub po prostu wyglądały całkowicie inaczej? Chciałbyś wyrazić swoje niezadowolenie? Jeśli tak, to zapraszam na panel, przedstawię Wam wiele przykładów, gdzie zaadaptowane projekty postaci niczym nie przypominały tych oryginalnych lub były zadziwiająco wierne pierwowzorowi. Jednak jak wiadomo, jednemu coś może się podobać, drugiemu nie, przedyskutujemy więc, czy wyszło to adaptacji na dobre, czy wręcz przeciwnie.

 

10:00 – 12:00 Wiedzówka z SAO (L3siu)

Myślisz, że znasz SAO jak własną kieszeń? Że zjadłeś zęby na SAO, ALO czy GGO, a Podziemie nie ma przed tobą żadnych tajemnic, to przyjdź i sprawdź się w niezbyt prostej wiedzówce obejmującą wszystkie tomy noveli wydane w Polsce.

 

12:00 – 13.00  Jaka to melodia? (L3siu)

Może i nie jestem Robertem Janowskim, a Megumi Hayashibara to nie Maryla Rodowicz, ale poza tym forma programu pozostaje niezmienna. Trzy rundy, wielki finał, mówienie legendarnego - “po nutce”. Wszystko tutaj będzie w konwencji utworów z anime.

 

13:00 – 14:00 Architektura w anime (Daria)

Wiele serii anime osadzonych jest w prawdziwych lokacjach; bardzo wiernie odtwarzają one pojedyncze budynki, a czasem nawet całe miasta. Miejsce akcji staje się niekiedy tak ważne, że można traktować je wręcz jak jednego z głównych bohaterów. Jak konkretnie działa taka symbolika i narracja? Na to właśnie pytanie będę starała się odpowiedzieć na panelu, poświęconym tej najwspanialszej dziedzinie sztuki.

 

14:00 – 16:00 Re: Wiedzówka od zera w nowym świecie (Mashi)

Wracasz z Żabki i przechodząc przez pasy przenosisz się do mojej sali. Możesz być zdezorientowany, musisz odpowiadać na pytania, a czas nieubłaganie leci do przodu. Czy uda Ci się dotrzeć do dobrego zakończenia? A może zabraknie Ci powtórzeń? Przekonajmy się na ile znasz serię Re: Zero.

 

16:00 –  17:00 Panel o najlepszym studiu [TRIGGERed] (Daria,  Madzia)

Czy TRIGGER naprawdę uratuje anime? A może studio już dawno to zrobiło? Jeśli chcesz dowiedzieć się, kim są szaleńcy, wymyślający serie o płonącym gliniarzu i bojowych mundurkach szkolnych, albo czy powstanie kolejny Gurren Lagann - serdecznie zapraszamy. JUSTICE!!!

 

17:00 – 19:00  Wiedzówka z Light Novel (L3siu, Wulgi)

Znasz popularne LN-ki? Czytasz te wydane w Polsce? Lubisz zdobywać wiedzę na temat przedstawicieli tego medium? W takim razie ta wiedzówka się dla Ciebie.

 

19:00 – 20:00 Wiedzówka z Medaka Box (Wulgi)

Jesteś fanem mang z Shounen Jumpa i czytałeś już najlepszą z nich? Jeśli tak, przyjdź i pochwal się swoją wiedzą i miłością jaką ją darzysz. Masz jeszcze czas, śpiesz się, wiedzówka już niedługo, konkurencja nie śpi!

 

20:00 – 21:00 Okołoanimcowa wiedzówka ogólna (Tomek)

Jesteś ekspertem w dziedzinie anime? Znasz się na mangach jak mało kto? Czytasz wiele light novel? Przeklikałeś jakieś VN-ki? Może na żadne z powyższych? Mimo to przyjdź i spróbuj swoich sił w konkursie wiedzy o anime i mediach pokrewnych.

 

21:00 – 22:00  Wiedzówka z soundtracków (Wulgi)

Klasyczna wiedzówka muzyczna, w której odgadnąć będziecie musieli z jakiej serii jest dana ścieżka dźwiękowa, przyjdź i pokaż, że jedyną, muzyczną częścią anime jaką pamiętasz nie jest tylko opening i ending.

 

22:00 – 00:00 Wiedzówka sezonowa (Zubek)

4 ostatnie sezony. Nie straszne Ci openingi, screeny czy nawet hardkorowe pytania z ostatnio wyemitowanych serii? Przyjdź i wygraj.

NIEDZIELA

00:00 – 02:00 Screenówka (Zubek)

Wiedzówka stara jak świat. Jedna 3 osobowa drużyna, jeden screen, jedna bajka. Zobacz jak sobie poradzisz!

 

02:00 – 06:00 Sleeping with Hinako (Animelogia)

Lepiej się śpi ze słodką dziewczynką blisko siebie prawda? Taką która otuli nas kołderką, szepnie słodkie “oyasumi” i potrzyma za rączke. Taka właśnie jest Hinako. Przyjdź na 4h panel wypełniony miłością do snu.

 

06:00 – 07:00 Z czego to cosplay? (Madzia, Daria)

Rozpoznaj tytuł bajki po cosplayu postaci - czasem bardzo instant!

 

07:00 – 08:00  Postaciowa składanka (Wulgi)

Odgadnij wszystkie postacie jakie widzisz na obrazku, utrudnieniem będzie to, że złożony zostanie on z losowych fragmentów postaci. Pokaż, że potrafisz i jesteś w stanie poznać swoją ulubioną postać po kawałku głowy lub ubrania. Konkurs nie taki trudny jak się wydaje. Zapraszam!

 

08:00 – 09:00  Wiedzówka z insert songów (Wulgi)

Jeśli jesteś w stanie poznać utwory, które wystąpiły w danej bajce, a nie są one openingami lub endingami, to tutaj mógł będziesz wykazać się i sprawdzić swoją wiedzę. Stań do walki z innymi i zdobądź tytuł Maćka Insert Songów!

 

09:00 – 10:00 Panel o mangach i anime o których (prawdopodobnie) nie słyszałeś (Animelogia)

Sezon znów nie przynosi niczego dobrego a wybór starych bajek jest za duży? Anime zaczyna Cię nudzić i chcesz być poważnym czytelnikiem mang? Przychodzi z pomocą panel o anime i mangach o których (prawdopodobnie) nie słyszałeś.

 

10:00 – 11:00 Słodkie dziewczynki i ich krzywe nóżki - reżyseria Naoko Yamady (Daria)

Uwielbiasz słodkie dziewczynki w seriach Kyoto Animation? A może wręcz przeciwnie, jest ci niedobrze od nadmiaru ich uroku i słodyczy? Zapraszam na panel, na którym bardzo poważnie przeanalizujemy dziewczęcą estetykę, stopy, dłonie i symbolikę roślin, a to wszystko na przykładzie takich serii jak Tamako Love Story, Koe no Katachi czy Hibike! Euphonium.

 

11:00 – 12:00 Co to za manga? (Tomek)

Czytasz dużo mang? Masz pamięć fotograficzną? Potrafisz odróżnić od siebie serię Naokiego Urasawy po pojedynczym panelu? Może chcesz znaleźć nowe ciekawe tytułu do poczytania? Nawet jeśli odpowiedź na powyższe pytania brzmi nie, przyjdź i zmierz się z innymi w konkursie rozpoznawania mang po pojedynczej stronie.

 

12:00 – 14:00 Panel Sezonowy (Animelogia)

Nadchodzi kolejny sezon a ty nie masz pojęcia co oglądać? Zacząłeś parę tytułów i chcesz wyrazić zdanie na ich temat. Zapraszamy na krótki przegląd serii, z którym będziemy mieć do czynienia podczas następnych tygodni i wyłonimy kilka perełek spośród morza niewiadomych